Home Economical වරාය නගර පනත, වසංගතය සහ ලංකාවේ අනාගතය

වරාය නගර පනත, වසංගතය සහ ලංකාවේ අනාගතය

180

කොළඹ වරාය නගර ආර්ථික කොමිසම (සීපීසීඊසී) නමින් හැඳින්වෙන මතභේදාත්මක පෝට් සිටි පනත් කෙටුම්පත සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය අඟහරුවාදා (මැයි 18) තමන්ගේ තීන්දුව ප්‍රකාශයට පත් කර තිබේ. ශ්‍රී ලංකාවේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව අනුගත නොවන නමුත් පනත ක්‍රියාත්මක කිරීම චීනයට සහ ශ්‍රී ලංකාවට ජයග්‍රාහී තත්වයක් නිර්මාණය කරනු ඇතැයි යන හැඟීම රජය තුළ පවතී.
සීපීසීඊසී විවාදයේ පළමු දිනය වන මැයි 19 වන දින චීන රජය කියා සිටියේ තවත් සීනෝෆාම් එන්නත මිලියන 3 ක් ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දෙන බවයි. එදිනම නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ විද්‍යුත් පුස්තකාලයක් විවෘත කළ බව චීන රජය ප්‍රකාශ කළේය. මෙම සිදුවීම් අතර සමාන බවක් නිතිබුනද,මෙම සිදුවීම් සියල්ල එකම කාලයක් තුල සිදුවිය. 
රට තුළ උග්‍ර වෙමින් පවතින කොරෝනා වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව මහත් පරිශ්‍රමයක් දරමින් සිටින මොහොතක මේ හා සම්බන්ද පාර්ලිමේන්තු විවාදයක් සඳහා උපලේඛනගත කිරීම සිදු වේ. ගුවන්තොටුපල, ආගමන දෙපාර්තමේන්තුව සහ ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ව්‍යාපාරය මැයි 21 සිට තාවකාලිකව වසා දමන අතර වෛරස් පැතිරීම වැළැක්වීමේ පියවරක් ලෙස මැයි 21 වන දින සිට රට විශාල වශයෙන් අගුලු දැමේ. ඒ හේතුවෙන් ඉදිරි දින 14ක කාලය තුල සියලු සාමාන්‍ය ක්‍රියාකාරකම් නතර වනු ඇත.
ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීරණයෙන් පසු රටේ තුන්වන විශාලතම දේශපාලන පක්ෂය වන ජනතා විමුක්ති පෙරමුන මෙයට විරුද්ධව විරෝදතා පෙලපාලියක් සංවිධානය කරන ලදී.එයට 3000 කට අධික පිරිසක් සහභාගී වූහ. ඔවුන් ‘කොරෝනා මධ්‍යයේ පෝර්ට් සිටි පනත පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ අතර රට පාවාදීමේ පනතක් සම්මත නොකරන්න’ යනුවෙන් සඳහන් බැනර් පවා තබා තිබුණි. එසේම පනත් කෙටුම්පත අතිශයින්ම පුළුල් වන අතර යථාර්ථවාදීව ප්‍රතිපත්තිමය විවාදයක් දින දෙකක් ඇතුළත සම්පුර්ණයෙන්ම පැවැත්විය නොහැක.
පනත් කෙටුම්පත පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු විවාදයේ පළමු දිනයේදීම නාහිමිවරුන් දෙදෙනෙකු මාධ්‍ය හමුවක් පැවැත්වීම සිත්ගන්නා සුළු කරුණකි. වසංගතය උපරිම මට්ටමක පවතින විට එය සම්මත කර ගැනීමට රජය ඉක්මන් වන ආකාරය පිළිබඳව සැක මතු වන බැවින් කොළඹ අගරදගුරු මැල්කම් කාදිනල් රංජිත් මහතා සීපීසීඊසී බලාත්මක කිරීම කල් තබන ලෙස රජයෙන් ඉල්ලා සිටියේය. වෛරසය පැතිරීම හේතුවෙන් දෙදෙනෙකුට ඒ පිළිබඳව සංවාදයක් පැවැත්වීමට පවා නොහැකි පසුබිමක මෙය සම්මත කර ගැනීමට රජය උත්සුක වීමේ කිසියම් සැකයක් පවතින බව මෙම තෙරවරුන් පවසයි.
රටට සහ ජනතාවට සෘජුවම බලපාන පනතක් හදිසියේ සම්මත නොකළ යුතු බව මේ තුලින් මහා සංඝ රත්නය අවධාරණය කළේය.”අපි සංවාදයක් ඇති කළ යුතුයි. රජය විසින් වරාය නගරයේ ප්‍රතිලාභ පිලිබඳව පැහැදිලි කළ යුතුයි.”වසර පහකට තේරී පත් වූ රජය රටේ හිමිකම ඉල්ලා නොසිටිය යුතු බවත්, ජනාධිපතිවරයා තමාට රට ලබා දුන් පරිදි රට ආපසු ලබා දිය යුතු බවත් ප්‍රකාශ කළේය.
වරාය නගර ව්‍යාපෘතිය ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණි දා සිට මේ දක්වා ප්‍රදේශවාසීන් විසින් විශාල විරෝධතා එල්ල කර ඇති අතර ඉන්දියාව, ජපානය, ඕස්ට්‍රේලියාව, එක්සත් ජනපදය යන රටවල් විසින් ව්‍යාපෘතිය සම්පූර්ණ කිරීමට සමුද්‍රීය ආරක්ෂක අවශ්‍යතා මතු කරන ලදී.සීමාසහිත චයිනා හාබර් ඉංජිනේරු සමාගම; (CHEC) චයිනා කොමියුනිකේෂන් කන්ස්ට්‍රක්ෂන් සමඟ එක්ව ඉඩම් ගොඩකිරීම සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.4 ක් වැය කළේ කොළඹ වරාය පිහිටා ඇති අධි ආරක්ෂිත කලාපයේ වරාය නගරයේ මෙගා හෙක්ටයාර 469 ක විශාල ප්‍රමාණයක් නිර්මාණය කිරීම සඳහා ය. ඉඩම නැවත ලබා ගැනීම වෙනුවෙන් චීන සංවර්ධකයින්ට වසර 99 ක බද්දක් සඳහා හෙක්ටයාර 116 ක් ලබා දෙන ලදී.වරාය නගරය දැන් ජාත්‍යන්තර ආයෝජකයින්ට ආරාධනා කරන්නේ වසර 99 ක බද්දකට ව්‍යාපාර සහ දේපළ වෙලදාම් කිරීම සදහාය.මෙම පැකේජය ආකර්ශනීය වන අතර ඩුබායි සහ සිංගප්පූරු උපාය මාර්ග වලට සමාන දෙයක් බව ශ්‍රී ලංකා රජය පවසයි.
ජනාධිපතිවරයා විසින්ම කැබිනට් මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කරන ලද මෙම පනත් කෙටුම්පත රටේ ස්වෛරීභාවයේ ආරක්ෂාවට විවෘතව අභියෝග කිරීමත් සමඟ ජනතාව කම්පනයට පත් කළේය. වරාය නගර කොමිෂන් පනත් කෙටුම්පත දැකීමෙන් එය චීන යටත් විජිතයක් වනු ඇතැයි දේශපාලකයන් කිහිප දෙනෙකු අනුමාන කළහ. එය රටේ පවත්නා සාමාන්‍ය නීතිය ස්වාධීනව රඳවා තබා ගැනීමට විධිවිධාන සලසයි.ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීරණයට චීනයේ ප්‍රතිචාරය නොදන්නා නමුත් අතීත සිදුවීම් දෙස බලන විට, ‘ප්‍රාදේශීය නායකත්වය සැමවිටම ඔවුන් බේරාගෙන ඇති බැවින් ඒවා බාධාවක් නොවනු ඇත.
පෙත්සම්කරුවන් අවධාරණය කළේ වගවීම සහ විනිවිදභාවය, බලය අයුතු ලෙස පරිහරණය කිරීම, දූෂණය හෝ වෙනත් අශෝභන ක්‍රියාකාරකම් සම්බන්ධයෙන් පනත් කෙටුම්පතේ වගන්ති කිහිපයක් ඇති බවයි.
පසුකාලීනව බුද්ධිමතුන්, වෘත්තිකයන් සහ සිවිල් සමාජයේ සාමාජිකයින් 19 දෙනෙකු විසින් යෝජිත වරාය නගර කෙටුම්පතේ වාසි සහ අවාසි පැහැදිළි කළ අතර  ශ්‍රේෂ් ඨාධිකරණය සිය තීරණයෙන් කියා සිටියේ ජනමත විචාරණයක් සඳහා තවත් වගන්ති සහ තවත් 17 ක් අවශ්‍ය බවත් ඒවා තුලින් පනත් කෙටුම්පත මගින් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව උල්ලංඝනය කරන බව පෙන්නුම් කල යුතු අතර එවැනි වගන්ති ඇත්නම් එය සම්මත කර ගැනීම සදහා විශේෂ බහුතරයක් (2/3) අවශ්‍ය වන බවයි.
වරාය නගර පනතේ අවසාන තීරණය මැයි 21 වන සිකුරාදා විවාදයෙන් පසු දින දෙකක් වැනි කෙටි කාලයක් තුළදී දැනගත හැකි අතර එය තවත් පැය 24 ක ප්‍රමාදයක් බව විපක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු ප්‍රකාශ කරති.
කොමසාරිස්වරුන්ගෙන් බහුතරයක් ශ්‍රී ලාංකිකයන් බව සහතික කිරීම සඳහා සංශෝධන ඇතුළත් කිරීමට නීතිපතිවරයා එකඟ වී තිබේ. (මුල් සූත්‍රගත කිරීම යටතේ සියල්ලන්ම විදේශිකයන් විය හැකිය)
පහත සඳහන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ නිර්ණායකයන් උපුටා ගැනීම CPCEC හි මුල් ස්ථාවරය ද පැහැදිලි කරයි.
3 (6), 30 (3), 55 (2) සහ 58 (1) වගන්ති මගින් නියාමන අධිකාරීන්ට (RA) අවශ්‍ය අනුමැතිය ලබා දීමට කොමිසමට බල කළ හැකිය.
කොමිෂන් සභාවට කළ හැක්කේ නියාමන බලතල ක්‍රියාත්මක කළ හැක්කේ ඔවුන්ගේ එකඟතාවය ලබා ගැනීමෙන් පසුව පමණක් බවත්, වරාය නගරය තුළ RA හි බලය බාධාවකින් තොරව පවතින බවත් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීරණය කර තිබේ.
දණ්ඩනීය සම්බාධක සහිතව නීති රීති සම්පාදනය කිරීම සඳහා කොමිෂන් සභාවට (පාර්ලිමේන්තු පාලනයට) ලබා දී ඇති බලය 76, 3 සහ 4 යන වගන්තිවලට පටහැනි බව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීරණය කර තිබේ.
පාර්ලිමේන්තු පාලනයකින් තොරව සංවර්ධන පාලන රෙගුලාසි (3 (4) සහ 6 (1) (යූ) යන වගන්ති කොමිෂන් සභාවට ක්‍රියාත්මක කළ නොහැකි බව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය  තීරණය කළේය.
නිර්ණායකයන් ප්‍රකාශයට පත් කළ යුතු බවත්, ඒ සදහා පාර්ලිමේන්තු අනුමැතිය ලබා ගත යුතු බවත් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීරණය කළේය.
කොමිෂන් සභාවට බදුකරණ බලතල ලබා දීමට අපේක්ෂා කරන 60 (ඇ) සහ (ඊ) වගන්තිය 148 වන වගන්තියට පටහැනි බව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය පවසයි.
37 වන වගන්තිය මගින් , බලයලත් පුද්ගලයෙකුට වරාය නගරයෙන් පිටත පුරවැසියෙකු සමඟ හවුල් ව්‍යාපාරයක නිරත වීමට අවසර දෙයි.
එවැනි අවස්ථාවක දී පෝර්ට් සිටි ප්‍රදේශයෙන් පිටත සිදු කෙරෙන ව්‍යාපාර සඳහා ලබා දී ඇති නිදහස් කිරීම් අදාළ නොවන බව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීරණය කළේය.
63 වන වගන්තිය පෝර්ට් සිටි තුළ සිටින පාර්ශවයන්ගේ නඩු සඳහා එවැනි ප්‍රමුඛතාවයක් ලබා දීමට උත්සාහ කරයි.උපදේශන රෝගාබාධ වැනි හේතු වලින් පවා එම නඩු කල් දැමීමට නොහැකි බව එම වගන්තිය තුල ඇතුලත්ව ඇත.
මීට අමතරව නීතිපතිවරයා විසින් වෙනත් සංශෝධන කිහිපයක් ද තීරණය කර ඇත.
කෙසේ වෙතත්, රජය ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීරණයන්ට ගරු කරන බවත් වරාය නගරය උසාවිවල සිට බහුතර එකඟතාවයකට ගමන් කරන බවත්, කරදරකාරී වගන්ති සංශෝධනය කිරීමට රජය එකඟ වී ඇති බවත් පැවසීය.
මෙම ජයග්‍රහණයට එක් හේතුවක් වන්නේ අප්‍රේල් අලුත් අවුරුදු නිවාඩු සමයේ මෙම පනත සභාගත කිරීම සහ පෙර නොවූ විරූ වෛරස් බියක් පවතින කාලයක ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීම හේතු වී තිබේ.
පෙත්සම්කරුවන්ගෙන් එක් අයෙකු ප්‍රතිපත්තිමය විකල්ප ලෙස පෙන්නුම් කරමින් වැදගත් කරුණක් ප්‍රකාශ කළේය.එනම් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට තීරණය කළ හැක්කේ පනත් කෙටුම්පතක ව්‍යවස්ථාමයභාවය පිළිබඳව මිස කෙටුම්පත හොඳ ද නරක ද යන්න නොවේ. පාර්ලිමේන්තු විවාදය අතරතුර වගන්ති කිහිපයක් වෙනස් කළ හැකි අතර මේ සඳහා අවධානය යොමු කිරීම අවශ්‍ය වේ.මේ අනුව, ප්‍රධාන දෙය නම් විවාදයේ ප්‍රතිඵල දැන ගැනීමට පෙර කමිටු අවධියේදී යෝජනා කර ඇති දේ සහ ඉදිරි දින කිහිපය තුළ සිදු කරන ලද වෙනස්කම් නිරීක්ෂණය කිරීමයි.
කෙසේ වෙතත් පෝර්ට් සිටි පනත් කෙටුම්පත රජයේ කැමැත්තට අනුව සරල බහුතරයකින් සම්මත වනු ඇත (මතභේදාත්මක වගන්ති සංශෝධනය කිරීමෙන් පසුව), කොළඹ හදවතේ චීනයේ ශක්තිමත් අඩිපාර ඉදිරි වසර 99 තුළ ක්‍රමානුකූලව ඉහළ යනු ඇත.අනෙක් අතට ශ්‍රී ලංකාව සහ අනෙක් මිත්‍ර රටවල් අතර තිබූ ග්‍රහණය නැතිවීමටද මෙය හේතු විය හැකිය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here