Home Hit ඉන්දියානු ගොවි උද්ඝෝෂණ වලට මුල් වූ පනත් වල සත්‍ය කතාව

ඉන්දියානු ගොවි උද්ඝෝෂණ වලට මුල් වූ පනත් වල සත්‍ය කතාව

455

2020 සැප්තැම්බර් 27 වන දින ඉන්දියානු ජනාධිපතිවරයා ගොවි නිෂ්පාදන වෙළඳ හා වාණිජ (ප්‍රවර්ධන හා පහසුකම් සැපයීමේ) පණත් කෙටුම්පත 2020 (FPTC), ගොවි මිල සුරක්ෂිතතාව සහ ගොවිබිම් සේවා (බලගැන්වීම සහ ආරක්ෂාව) පනත් කෙටුම්පත 2020 (FAPAFS), සහ අත්‍යවශ්‍ය වෙළඳ භාණ්ඩ (සංශෝධන) පනත් කෙටුම්පත 2020, යන ගොවි පනත් තුනට සිය අනුමැතිය ලබාදෙන ලදී..

මෙම කෘෂි පනත් වල අරමුණ වන්නේ කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන ප්‍රසම්පාදනය හා ගබඩා කිරීම සඳහා ආයතනික සහභාගීත්වය ප්‍රවර්ධනය කිරීම හැරුණු විට වෙළඳපල සීමාවන් මෙන්ම බාධක සහ අතරමැදියන් ඉවත් කිරීම ය. මෙය 2022 වන විට ගොවීන්ගේ ආදායම දෙගුණ කිරීමට ඉන්දියානු රජය දක්වන උත්සාහය සමඟ සමපාත වේ.

ඉන්දියානු රජය විසින් සම්මත කරන ලද පනත් තුනෙහිම වාසි පහත පරිදි කෙටියෙන් සාරාංශගත කළ හැකිය:

ගොවි නිෂ්පාදන වෙළඳ හා වාණිජ (ප්‍රවර්ධන හා පහසුකම්) පනත් කෙටුම්පත, 2020:

පෙර පැවති කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන වෙළඳපොළ කමිටු (APMC) පනත මගින් වෙළඳපොළ කේන්ද්‍රගත කිරීම, තරඟකාරිත්වයට බාධා කිරීම සහ අත්තනෝමතික කොමිෂන් සභා, වෙළඳපල ගාස්තු සහ සංගම්වල ඒකාධිකාරය බිඳ දැමීම මඟින් විශාල පරිමාණයකින් ගොවීන්ගේ සුභසාධනය සහ කෘෂිකාර්මික අංශය සංවර්ධනය කෙරෙහි දායක විය. එමෙන්ම නව ගොවි නිෂ්පාදන වෙළඳ හා වාණිජ (ප්‍රවර්ධන හා පහසුකම් සැපයීමේ) පනත් කෙටුම්පත 2020, රටේ ඕනෑම ප්‍රදේශයක ඕනෑම වෙළඳපලක ගොවීන්ට තම නිෂ්පාදන අලෙවි කිරීමට අවස්ථාව ලබා දීමට අදහස් කරන “එක් රටක්, එක් වෙළඳපලක්” ඉලක්කය MANDI පද්ධතිය සහ APMC යටතේ රාජ්‍ය නියාමනය කරන ලද වෙළඳපලවල මැදිහත්වීමකින් තොරව වුවද සාක්ෂාත් කර ගැනීමට උපකාරී වේ. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ ප්‍රධාන ආර්ථික විද්‍යාඥ ගීතා ගෝපිනාත් කියා සිටියේ මෙම නීති මගින් ගොවීන් සඳහා වෙළඳපල පුළුල් කිරීමට සහ MANDI වෙත බදු නොගෙවා සිය නිශ්පාදන වෙනත් අලෙවිසැල් කිහිපයකට වුවද විකිණීමට ඉඩ සැලසෙන බවයි. “මෙයට ගොවීන්ගේ ආදායම ඉහළ නැංවීමේ හැකියාවක් ඇත” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය. අනෙකුත් ප්‍රවීණ ආර්ථික විද්‍යාඥයින් ද මෙම අදහසට සහාය දී තිබේ. පණතින් ලැබෙන පහත සඳහන් වාසි හේතුවෙන් ගොවීන්ට ප්‍රතිලාභ බොහොමයකි.

විද්‍යුත් වෙළඳාමේ විධිවිධාන ද සහිතව බාධක රහිත ප්‍රාන්ත එකිනෙක අතර සහ ප්‍රාන්තය තුල වෙළඳාම ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ‘එක් ඉන්දියාවක්, එක් කෘෂිකාර්මික වෙළඳපොළක්’ යනුවෙන් පනත් කෙටුම්පතේ දැක්වේ. එය දිගු කාලීනව කෘෂිකාර්මික වෙළඳපොලේ කලාපීය විෂමතා සහ මිල ස්ථායිතාව පිළිබඳ ගැටළු විසඳීමට ඇති හැකියාව පෙන්වයි. නව පනත් කෙටුම්පත යටතේ ගොවීන්ට තම නිෂ්පාදන සඳහා වඩා හොඳ මිලක් ලබා දෙන ඕනෑම වෙළඳපලක විකිණීමට අවසර ඇත.
නියාමනය කරන ලද වෙළඳපොළවල් (APMC) සඳහා ගොවීන්ට අතිරේක බදු ගෙවීමට හෝ අතරමැදියන්ට කොමිස් ගෙවීමට සිදු නොවේ. ගොවීන් තවදුරටත් ‘බාහිර වෙළඳ ප්‍රදේශයක’ පවත්වනු ලබන තම නිෂ්පාදන විකිණීම සඳහා රජය, වෙළෙඳුන් සහ විද්‍යුත් වෙළඳ වේදිකා ආදි කිසිදු වෙළඳපොළ ගාස්තුවකට හෝ බද්දකට යටත් නොවනු ඇත.

පාරිභෝගිකයා විසින් ගෙවනු ලබන මිලෙන් ගොවියාට විශාල කොටසක් ලබා දෙන බවට සහතික වන අතර එම නිසා ඔවුන්ගේ කෘෂිකාර්මික ආදායම වැඩි දියුණු වනු ඇත.

වෙළඳපල අරමුණු, පසු අස්වනු සේවා හෝ ඩිජිටල් ගොවි වේදිකා නිර්මාණය කිරීම මෙහි අරමුණ වන අතර එමඟින් ගොවීන් සමඟ සෘජුව මැදිහත් වීමට හැකි වන අතර බෝග සදහා වඩා හොඳ මිලක් සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා අතරමැදියන් ගේ දායකත්වය අඩු කර ගත හැකිය.

2020 (FAPAFS) හි මිල සහතික හා ගොවි සේවා පනත් කෙටුම්පත (ගොවීන් සවිබල ගැන්වීම සහ ආරක්ෂා කිරීම):

මෙම පනත් කෙටුම්පතේ අරමුණ වන්නේ ආයතනික ගොවිතැන සඳහා ආයතනික අංශයට සහභාගී වීමට ඉඩ දීමෙන් කෘෂිකාර්මික අංශයේ ඉදිරි සම්බන්ධතා සාක්ෂාත් කර ගැනීමයි.

කුඩා හා මධ්‍යම ප්‍රමාණ වල ගොවිබිම් හිමි ගොවීන්ට පවා කෘෂි ව්‍යාපාර සමාගම්, සිල්ලර වෙළෙන්දන්, සේවා සඳහා අපනයනකරුවන් හා සේවා සඳහා පූර්ව එකඟ වූ මිලකට විකිණීම සඳහා නවීන තාක්‍ෂණයෙන් හා වඩා හොඳ ගොවිතැනට ප්‍රවේශය ලබා දෙන ගිවිසුම් පිළිබඳ නීතිමය රාමුවක් මෙමගින් සකස් කරයි. ගොවීන් සහ ආයතනික හවුල්කරුවන් අතර ඇති වන ගිවිසුම බෝග පිළිබඳ ගිවිසුම්වලට පමණක් සීමා වන අතර ඔවුන්ට ඉඩම් පිළිබඳව අයිතිවාසිකම් කීමට කිසිඳු හැකියාවක් නොමැත.

දෙපාර්ශවයෙන්ම ගිවිසුම ක්‍රියාත්මක කිරීමට අපොහොසත් වුවහොත්, ආරවුලක් ඇති වුවහොත්, ව්‍යාපාරයේ විනිවිදභාවය සහ සාධාරණත්වය සහතික කිරීම සඳහා තුන් මට්ටමේ ආරවුල් විසඳීමේ යාන්ත්‍රණයක් ද පණත මඟින් සපයයි. වෙළඳපල ඉදිරිය තක්සේරු නොකිරීමේ අවදානම ප්‍රධාන වශයෙන් අනුග්‍රාහකයන් වෙත පවරනු ලබන බැවින් මෙම ප්‍රතිපාදනය ගොවීන්ට වාසිදායක වේ.

කෘෂි තාක්‍ෂණික ආරම්භකයින් සහ කෘෂි ව්‍යාපාර, ආහාර සකසන සහ අපනයනකරුවන් සඳහා ද මෙම පණත් කෙටුම්පත් මඟින් ප්‍රතිලාභ රැසක් ගෙන එනු ලැබේ. කෘෂි ගබඩා සමාගම් සහ සිසිල් ගබඩා සපයන්නන්; විනිවිදභාවය සහ කාලානුරූපතාවය සහතික කරන සැපයුම් දාම සහ සැපයුම් මෙහෙයුම්කරුවන්; සබැඳි කෘෂි වෙළඳ වෙළඳපොලවල් සහ කෘෂිකාර්මික වටිනාකම් දාමයේ සිටින ඕනෑම අයෙකුට ‘ගොවිපලෙන් මේසයට’ ඇති අකාර්යක්ෂමතා මෙම පණත මගින් ඉවත් කිරීමට කටයුතු කරයි.

අත්‍යවශ්‍ය වෙළඳ භාණ්ඩ (සංශෝධන) පණත් කෙටුම්පත, 2020:

පාරිභෝගිකයින්ට අඛණ්ඩව සැපයීම සහතික කිරීම සඳහා ආහාර නිෂ්පාදනයේදී ඉන්දියාව ස්වයංපෝෂිත නොවූ කාලයේ 2020 අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ (සංශෝධන) පනත් කෙටුම්පත අවශ්‍ය විය. දැන් ඉන්දියාව සතුව ස්වයංපෝෂිත වී ඇති බෝග බොහොමයක් තිබේ. කෘෂිකාර්මික ව්‍යාපාරයට සමෘද්ධිමත් වීමට ඉඩ සැලසීමට මෙම පනත් කෙටුම්පත දැන් බාධාවක් වී ඇත්තේ එය විවෘත වෙළඳපොලේ මිලදී ගත හැකි භාණ්ඩ සීමා කිරීම සහ නිෂ්පාදනවල මිල ගණන් ඉහළ මට්ටමක තබා ගැනීම සහ කෘෂි නිෂ්පාදන පදනම් කරගත් කර්මාන්තවල කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන භාවිතා කිරීම සඳහා එකතැන පල්වෙන විකුණුම් ඇතුළු විවිධ භාවිතයන් සඳහා ගබඩා කර ඇති බැවිනි.

නව පනතට පහත සඳහන් වාසි ඇත:

පනත් කෙටුම්පත මගින් ධාන්‍ය වර්ග වැනි භාණ්ඩ ඉවත් කරනු ලබන අතර අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ ලැයිස්තුවක් වන අතර එම භෝග නිෂ්පාදනය සඳහා FDI ආකර්ෂණය කර ගනී.
කිසියම් හේතුවක් නිසා යුද්ධය හෝ සාගතය වැනි ‘අතිරේක සාමාන්‍ය තත්වයන්’ යටතේ හැර, එවැනි අයිතම සඳහා තොග රඳවා ගැනීමේ සීමාවන් පැනවීම ද එයින් ඉවත් වේ.
කෘෂිකාර්මික අලෙවිකරණය, සැකසීම සහ යටිතල පහසුකම් සඳහා අවශ්‍ය පුද්ගලික ආයෝජන මෙම පනත් මගින් ගෙන එනු ඇත. දිගුකාලීනව මෙම පනත මඟින් කුඩා ස්ථානවල පවා කෘෂි ගබඩා යටිතල පහසුකම් ඉහළ නැංවීමට අපේක්ෂා කෙරේ.

විශ්ලේෂණය

කෘෂිකාර්මික පනත් තුනක් සම්බන්ධයෙන් මෑතකදී ඇති වූ ජාත්‍යන්තර විරෝධය පදනම් වී ඇත්තේ අර්ධ සත්‍යයන් , දැනුවත්භාවයේ මදකම සහ ප්‍රතිසංස්කරණ නොමැතිකම හේතුවෙන් ගැටලු රාශියකට මුහුණ දී සිටින ඉන්දියානු කෘෂිකාර්මික අංශයේ හදිසි අවශ්‍යතා පිළිබඳ අවබෝධයක් නොමැතිකම මත ය. ඉන්දියාවට පරිපූර්ණ ප්‍රතිසංස්කරණ අවශ්‍ය වන එක් අංශයක් වන්නේ කෘෂිකර්මාන්තය බව ගීතා ගෝපිනාත් අවධාරණය කර තිබේ. බොහෝ ප්‍රවීණ ආර්ථික විද්‍යාඥයින් විසින් ද මෙය අවධාරණය කර ඇත. ඇත්ත වශයෙන්ම 1991 දී ආරම්භ වූ ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවලියේදී ඉන්දියානු කෘෂිකාර්මික අංශය පසුගාමී වූ අතර ඉන්දියාව සිය නව කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිපත්තිය ප්‍රකාශයට පත් කළ ප්‍රථම අවස්ථාව මෙය විය. වර්ශ 2000දී නව කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිපත්තිය කෘෂිකර්මාන්තයට කර්මාන්ත තත්ත්වය ලබා දීම සහ ලබා ගැනීම පිළිබඳව කතා කර ඇත. නිෂ්පාදනය හා ඵලදායිතාව ඉහළ නැංවීම මගින් තිරසාර පදනමක් මත වාර්ෂිකව 4% ක වර්ධන වේගයක් ළඟා කර ගැනීම සඳහා ආයතනික ගොවිතැන සඳහා වන මුල පිරීම් මෙහි අරමුණ වේ. රජය විසින් සම්මත කරන ලද නව පනත් නව කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිපත්තියට අනුකූල වේ.

වර්තමාන අලෙවිකරණ පද්ධතිය තුළ අතරමැදියන්ගේ වැඩි භූමිකාව ගොවීන්ට හෝ පාරිභෝගිකයින්ට ප්‍රයෝජනවත් නොවේ. කොමිස් නියෝජිතයින් ගොවීන්ට ඉතා අඩු මිලක් ගෙවන අතර තොගය තොග වෙළඳපොළට විකුණන අතරම නිෂ්පාදිතය සඳහා ඉහළ මිලක් අය කරති. මේ අනුව, අතරමැදියන් කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන වෙළඳාම් කිරීමෙන් ප්‍රතිලාභවලින් විශාල කොටසක් ලබා ගනී. නියාමක වෙළඳපොලවල් විසින් අතරමැදියන්ගේ පැවැත්ම මෙන්ම ගොවීන්ට පනවා ඇති විවිධ ගාස්තු ද කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනවල ඉහළ මිල ගණන් වලට හේතු වන අතර පාරිභෝගිකයින්ට අවසානයේ වෙළඳපොලට මුදල් ගෙවීමට සිදු වේ.

ඉන්දියාවට කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිසංස්කරණ අවශ්‍ය වන්නේ ගොවිතැන් කිරීමේ පිරිවැය ඉහළ ගොස් ඇති අතර කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනවල ගොවිපල මිල ඉතා අඩු මට්ටමක පවතින හෙයින් ගොවිතැන් කටයුතු වැඩි වැඩියෙන් පාලනය කළ නොහැකි තත්වයකට පත්ව ඇති බැවිනි. ඉන්දියාවේ සමහර ප්‍රදේශවල ගොවීන් සිය දිවි නසා ගැනීම වැනි දැඩි පියවර ගැනීමට බල කෙරුනේ ඔවුන්ගේ ආදායම ඔවුන්ගේ වගා පිරිවැය පියවා නොගැනීම නිසා, විශේෂයෙන් ස්වභාවධර්මයේ වෙනස්වීම් හේතුවෙන් බෝග අසාර්ථක වූ විටය. මෙම අවස්ථාව අනුව, ඉන්දියානු ගොවීන්ගෙන් 40% කට වඩා වැඩි පිරිසක් ඔවුන්ගේ රැකියාව වෙනස් කිරීමට කැමැත්ත පළ කළහ. මේ සියල්ල ඉන්දියානු රජය නිසි උනන්දුවෙන් අනුගමනය කරන කෘෂිකාර්මික අංශයේ ප්‍රතිසංස්කරණවල හදිසි අවශ්‍යතාවයට හේතු වේ.

කෘෂිකාර්මික අංශයේ ප්‍රතිසංස්කරණවල හදිසි අවශ්‍යතාව ද දැනෙන්නේ ඉන්දියාවේ කෘෂිකර්මාන්තය වාණිජකරණයට සහ ගොවීන්ගේ ආදායම හා කම්කරුවන්ගේ වැටුප් වැඩි කිරීමට හේතු වූ හරිත විප්ලවය හේතුවෙනි. පළමු අවස්ථාවේ දී හරිත විප්ලවය ඇතැම් ප්‍රදේශවලට පමණක් සීමා වූ අතර එහි ප්‍රතිලාභ කලාප කිහිපයකට සහ ගොවීන්ට සීමා විය. දෙවනුව, ගොවිපල ඵලදායිතාවයේ වර්ධනයට හරිත විප්ලවයේ දායකත්වය අඩුවී ඇති අතර වැඩි වශයෙන් හෝ අඩු වශයෙන් ස්ථිතිකව පවතින අතර එමඟින් ගොවීන්ට අඩු ආදායමක් සහ ප්‍රාග්ධන හිඟකම සහ වෙළඳපල දිරිගැන්වීම් හේතුවෙන් අඩු වෙළඳපල අතිරික්තයක් ඇති වේ.

නව පනත් කෙටුම්පත් මඟින් වෙළඳපල ප්‍රතිසංස්කරණ තුළින් ඉන්දියානු කෘෂිකර්මාන්තය ඊළඟ වටයට හා ඊළඟ මට්ටමේ වාණිජකරණයට ගෙන යාම අරමුණු කර ගෙන ඇති අතර එමඟින් වෙළඳපල පුළුල් කිරීම, ආයතනික අංශයේ සහභාගීත්වය සහ ගොවි නිෂ්පාදන ප්‍රසම්පාදනය හා ගබඩා කිරීම සඳහා ඇති සීමාවන් ඉවත් කිරීම සහතික කෙරේ. ආයතනික අංශයේ සහ සේවා සපයන්නන්ගේ මැදිහත්වීම ඉන්දියානු කෘෂිකර්මාන්තයේ ප්‍රාග්ධන සම්පාදනය පහත වැටීමේ ගැටලුවට විසඳුම් ලබා දෙනවා පමණක් නොව, ගොවීන්ගේ ආදායම ඉහළ නැංවීමටත්, වැඩි රැකියා ප්‍රමාණයක් ඇති කිරීමටත්, කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන වඩා හොඳ අලෙවිකරණයකට පහසුකම් සපයනු ඇත.

කෘෂිකර්මාන්තය නැංවීම මෙන්ම ආයතනික අංශයේ මැදිහත්වීම, විභවයට සාපේක්ෂව ඉන්දියාවේ අධික ලෙස සූරාකෑමට ලක් නොවන කෘෂි හා ආහාර සැකසුම් කර්මාන්ත පිහිටුවීම හරහා විරැකියාව අවම කරලීම සහතික කරනු ඇත. ගොවිපල ඉඩම්, කෘෂි කර්මාන්ත සහ වෙළඳපල අතර නිසි පසුගාමී හා ඉදිරි සම්බන්ධතාවයක් නොමැති වීම හේතුවෙන් ඉන්දියාවේ ආහාර නිෂ්පාදන වලින් 10% ක් පමණක් සැකසී ඇත. මෙම නීති මගින් මෙම පසුගාමී හා ඉදිරි සම්බන්ධතා සියලු පාර්ශවකරුවන්ගේ අභිමතය පරිදි ක්‍රියාත්මක වන බව සහතික කරනු ඇත.

පැරණි ක්‍රමයේ කිසියම් ප්‍රතිසංස්කරණයක් අනුගමනය කරන විට, අවදානමට ලක්විය හැකි පාර්ශවකරුවන්ට හානියක් විය හැකි තාවකාලික අවතැන්වීම් සිදුවනු ඇති බවට කිසිදු සැකයක් නැත. ඉන්දියාවේ හෙක්ටයාරයකට වඩා අඩු ඉඩම් ප්‍රමාණයක් ඇති ගොවීන් 86% ක් සිටී. වෙනත් බොහෝ ආර්ථික විද්‍යාඥයින් මෙන් ගීතා ගෝපිනාත් මෙසේ අනතුරු අඟවා ඇත. “ප්‍රතිසංස්කරණයක් සිදුකරන සෑම අවස්ථාවකම, සංක්‍රාන්ති පිරිවැයක් ඇති අතර, ඒ පිළිබඳව වග බලා ගත යුතු අතර දැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතුය. ස්වාභාවික විපත් හෝ මිල උච්චාවචනයන්ගෙන් (MSP සහ ගොවි නිෂ්පාදන ප්‍රසම්පාදන ප්‍රතිපත්තියක් හරහා ස්වාරක්ෂක තොගයක් පවත්වා ගැනීම) වලින් අවදානමට ලක්විය හැකි ගොවීන් බේරා ගැනීමට ඉන්දියානු රජයට බොහෝ ක්‍රම තිබේ. ඉන්දියානු රජය ගොවීන්ට ආයතනික ණය ලබා දීම කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කරන අතර 2021-22 මුදල් වර්ෂය සඳහා වන අයවැයෙන් රුපියල් 1650000 කෘෂිකාර්මික අංශයට ආයතනික ණය සහතික කර ඇත. ඊට අමතරව, වාණිජ බැංකු විසින් වෙනත් ණය ගැතියන්ගෙන් අයකරනු ලබන මුදලට වඩා සියයට 2-3 ක අඩු පොලී අනුපාතයකට ගොවීන්ට ණය ලබා දෙන පොලී අනුපාත අඩු කිරීමේ ප්‍රතිපත්තියක් ද යෝජනා කර ඇත.

ඉන්දියානු අග්‍රාමාත්‍යවරයා පෙබරවාරි 08 වන දින සිය පාර්ලිමේන්තු කතාවේදී ගොවීන්ට සහතික වූයේ “අවම ආධාරක මිල (MSP) සැපයීම, පවතින බවත් එය දිගටම පවතිනු ඇති බවත්ය. සෑම වසරකම බෝග 23 කට MSP ලබා දීමේ ක්‍රමයක් දැනටමත් පවතින අතර මෙම නිෂ්පාදන සඳහා බිම් මිල ලෙස ක්‍රියා කරන අතර ඉන් ඔබ්බට ඒවායේ මිල පහත වැටීමට ඉඩ නොදේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, MSP විවෘත වෙළඳපොල මිල ගණන් සඳහා පවා මූලික මිල බවට පත්වේ. MSP කෙරෙහි රජය යම් යම් ප්‍රතිසංස්කරණ සිදු කර ඇති අතර, එහි අයවැය සීමාවන් තුළ එය වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඕනෑම ආකාරයක යෝජනා සඳහා විවෘත ය.

ගොවි සහනාධාර නිකුත් කිරීම කුඩා හා මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ ගොවීන්ට උපකාර කිරීමේ එක් මානයක් ඇති නමුත් දෙවන මානය සමානව වැදගත් වන්නේ රටේ සමස්ත ගොවි ජනගහනයෙන් විශාල ගොවීන්ගෙන් 6% කට පමණක් ගොවිතැනේ ප්‍රතිලාභ ලබා ගත හැකි වීමයි. සහනාධාර යනු අසමානතාවයට පමණක් නොව, කිසිදු වත්කමක් නිර්මාණය නොකර හෝ ප්‍රාග්ධන ගොඩනැගීමට තුඩු නොදී ජාතික භාණ්ඩාගාරය මත විශාල බරක් දරන්නකි. ඉන්දියානු රජය ගොවි අංශයට සහනාධාර ලබා දීමට අකමැති නමුත් කෘෂිකාර්මික ඵලදායිතාව ඉහළ නැංවීම සහ ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවල ගොවි නොවන රැකියා අවස්ථා ඇති කිරීම සඳහා ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවල යටිතල පහසුකම් සහ කල් පවත්නා වත්කම් ඇති කිරීම සඳහා එය නැවත සකස් කිරීමට අවශ්‍ය වේ. ගොවි සහනාධාරවල චලනය වන සාමාන්‍යය පසුගිය වසර කිහිපය තුළ රුපියල් කෝටි 100,000 ක් වූ අතර එය පරිභෝජනය මත පදනම් වූ සහනාධාර ලබා දීමට වඩා කෘෂිකාර්මික අංශයේ වඩා ඵලදායී ප්‍රාග්ධන සම්පාදනයකට යොමු කළ හැකිය.

ඉන්දියාවේ සහනාධාර ප්‍රතිසංස්කරණ දේශපාලනික වශයෙන් සංවේදී නමුත් සහනාධාර තාර්කිකකරණය සදහා බොහෝ කල් ගත වී ඇත.

සහනාධාර ප්‍රතිසංස්කරණ නිකුත් කිරීම ගොවි උද්ඝෝෂණ සමඟ සම්බන්ධ වීමට අවශ්‍ය නොවේ. සහනාධාර , මිල විකෘති කරනවා පමණක් නොව, නාස්තිය හා ස්වාභාවික සම්පත් සංරක්ෂණය කිරීමේ ඌණතාවයට ද හේතු වේ. සහනාධාර මඟින් ගොවීන් සහනාධාර යෙදවුම් අතිරික්තයක් භාවිතා කිරීමට පොළඹවන අතර බෝග වගා රටාව විකෘති කරන තිරිඟු, වී සහ උක් වැනි ජල ගැටිති බෝග නිපදවීම පමණක් නොව පාංශු සාරවත්බව හා ජල මූලාශ්‍ර දූෂණය කරන රසායනික පොහොර සහනාධාර ද ලබා දේ. අවසානයේදී සහනාධාර තාර්කික කිරීම පරිසරයට සහ ගොවීන්ගේ ආදායම් සුරක්‍ෂිතතාවයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරනු ඇත. සහනාධාර තාර්කික කිරීමේ ඉලක්කය ඉන්දියානු රජය පසුගිය වසර ගණනාවක් තිස්සේ අනුගමනය කරමින් සිටින අතර එය අලුත් දෙයක් නොවේ.

කෘෂිකාර්මික පනත් තුන මගින් මෙම ප්‍රශ්නය දේශපාලනීකරණය වීම නිසා අනවශ්‍ය බියක් ජනිත කර තිබේ. ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් පාර්ලිමේන්තුවේදී කරන ලද කතාවේදී අවධාරණය කර ඇති පරිදි, මෙම පනත් තුනට අදාළ ඕනෑම විෂමතාවයක් හා බියක් විවිධ පාර්ශවකරුවන් අතර සාකච්ඡාවක් මගින් විසඳුමක් සෙවීමේ අභිප්‍රාය ඇතිව විසඳා ගත හැකි අතර රජය එයට විවෘතය. මේ වන විටත් රජය විසින් ගොවීන්ගේ නායකයින් සමඟ පවත්වා ඇති රැස්වීම් 11 ක් මෙයට සාක්ෂි සපයයි. ඉන්දියාවේ ගොවීන්ගේ උද්ඝෝෂණය පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර ප්‍රතික්‍රියා වලදී අප දැක ඇති පරිදි ඩිජිටල් යුගයේ දී එය විශාල ප්‍රතික්‍රියාවක් බවට පත් කළ හැකි බවට කිසිදු සැකයක් නැත.

එය වැරදි තොරතුරු පමණක් නොව ඉන්දියානු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අවමානයට ලක් කිරීමට ද පෙළඹී ඇත. මානව හිමිකම් විරෝධී වන එය ඇත්ත කරුණු වලට පටහැනිය. මෙය දියුණු වෙමින් පවතින ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් වන අතර එහිදී සියලු කාරණා සම්බන්ධයෙන් පුරවැසියන් සහ රජය අතර ඉතා සජීවී අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්වයක් ඇති වී තිබේ.

ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය ඇති සියලු දෙනා පනත් කෙටුම්පත් සඳහා සහාය දක්වන බව සැලකිල්ලට ගත යුතුය. පණත පිරිපහදු කිරීම පිළිබඳ හොඳින් සලකා බලන ලද අදහස් සහ අපේක්ෂාවන් ගැටළුව දේශපාලනීකරණය කිරීම මගින් විනාශ වේ. කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා සැලකිය යුතු ඉදිරි පියවරක් නියෝජනය කරන බව පවසමින් ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල කෘෂිකාර්මික පණත් තුනට සහාය ලබා දී තිබේ. එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ජෝ බයිඩන්ගේ පරිපාලනය (පෙබරවාරි 04) පවසා ඇත්තේ වෙළඳපල කාර්යක්ෂමතාව වැඩි දියුණු කරන සහ රටේ යහපත සඳහා ආයෝජන ආකර්ෂණය කර ගන්නා ඕනෑම ප්‍රතිසංස්කරණයකට ඔවුන් සහාය දෙන බවයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here