Home Hit ලොව පුරා බෞද්ධ සාහිත්‍යය එක්රැස් කිරීම සඳහා පුස්තකාලයක් නිර්මාණය කිරීමට අගමැති මෝදි...

ලොව පුරා බෞද්ධ සාහිත්‍යය එක්රැස් කිරීම සඳහා පුස්තකාලයක් නිර්මාණය කිරීමට අගමැති මෝදි යෝජනා කරයි

808

ලොව පුරා ආරාමවල දක්නට ලැබෙන බෞද්ධ සාහිත්‍යය හා දර්ශනය එකට එකතු කර පර්යේෂණ හා සංවාද සඳහා වේදිකාවක් ලෙස සේවය කරන පුස්තකාලයක් නිර්මාණය කිරීමට අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සඳුදා(21) යෝජනා කළේය.

හයවන ඉන්දියානු-ජපාන “සම්වාද්” (සංවාද ) සමුළුවේදී මෝදි සිය දේශනය අතරතුර මෙම යෝජනාව ඉදිරිපත් කළේය. මෙම සමුළුව 2014 දී ජපානයේ සහ ඉන්දියාවේ නායකයින්ගේ ඒකාබද්ධ යෝජනාවකට අනුකූලව දියත් කරන ලද අතර එතැන් සිට නවදිල්ලිය, ටෝකියෝ, යැන්ගොන් සහ උලාන්බාතාර් යන නගරවල දී පවත්වන ලදී.

බෞද්ධ සාහිත්‍යයේ හා දර්ශනයේ උදාහරණ බොහෝ රටවල හා විවිධ භාෂාවලින් ආරාමවලින් සොයාගත හැකි බව සඳහන් කළ අගමැති මෝදි කියා සිටියේ මෙම කෘතිය මානව වර්ගයාගේ වස්තුවක් බවයි.

“සාම්ප්‍රදායික බෞද්ධ සාහිත්‍ය හා ශුද්ධ ලියවිලි පද ඇතුළත් පුස්තකාලයක් නිර්මාණය කිරීමට අද මම යෝජනා කරමි. ඉන්දියාවේ එවැනි පහසුකමක් ඇති කිරීමට ලැබීම ගැන අපි සතුටු වන අතර ඒ සඳහා සුදුසු සම්පත් ලබා දෙන්නෙමු. පුස්තකාලය සාහිත්‍යයේ තැන්පතුවක් පමණක් නොවේ. එය පර්යේෂණ හා සංවාද සඳහා වේදිකාවක් වනු ඇත – මිනිසුන් අතර, සමාජයන් අතර සහ මිනිසා සහ සොබාදහම අතර සැබෑ ‘සම්වාද්’ (සංවාදයා” යැයි මෝඪ්Hඓ පැවසීය.

මෙම පුස්තකාලය විවිධ රටවලින් බෞද්ධ සාහිත්‍යයේ ඩිජිටල් පිටපත් එකතු කර ඒවා පරිවර්තනය කර සියලුම භික්ෂූන් වහන්සේලාට සහ විද්වතුන්ට නොමිලේ ලබා දීමට අපේක්ෂා කරයි.

දිළිඳුකම, වර්ගවාදය, අන්තවාදය, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය වෙනස් කිරීම සහ දේශගුණික විපර්යාස වැනි සමකාලීන අභියෝගයන්ට මුහුණ දීම සඳහා නූතන ලෝකයට මඟ පෙන්වීම සඳහා බුද්ධ පණිවුඩයට හැකි වන්නේ කෙසේද යන්න සොයා බැලීම පුස්තකාලයේ පර්යේෂණ වර්‍ගයට ඇතුළත් වේ.

බුදුරජාණන් වහන්සේ තම ධර්මය පිළිබඳ පරමාදර්ශය ගැන විස්තරාත්මකව කථා කළ සර්නාත් වෙත මෑතකදී කළ සංචාරය පෙන්වා දෙමින් මෝඩි පැවසුවේ මෙය යැදීම් හා චාරිත්‍රවලට වඩා වැඩි යමක් බවයි. ධර්මයෙහි කේන්ද්‍රයේ මිනිසුන් සිටින අතර සෙසු මිනිසුන් සමඟ ඔවුන්ගේ සම්බන්ධතාවය ඇත. මේ අනුව, අන් අයගේ ජීවිතවල ධනාත්මක බලවේගයක් වීම වඩාත් වැදගත් වේ. වර්ධනයක් ලෙස පෙනෙන දේ පිළිබඳ ආදර්ශය වෙනස් කිරීමට කාලය පැමිණ ඇතැයි මෝදි පැවසීය. ගෝලීය වර්ධනය පිළිබඳ සාකච්ඡා සිදුවිය හැක්කේ ස්වල්පයක් අතර පමණක් නොවේ. ඒ සංවාද මේසය විශාල විය යුතුය. න්‍යාය පත්‍රය පුළුල් විය යුතුය. වර්ධන රටාවන් මානව කේන්ද්‍රීය ප්‍රවේශයක් අනුගමනය කළ යුතුය.

සිය දේශනයේදී ජපාන අගමැති සුගා කියා සිටියේ, පුරාණ කාලයේ සිටම ආසියාව පුරා විවිධ සාරධර්ම පෝෂණය වී ඇති බවයි. බුද්ධාගම සහ හින්දු ආගම අනුකම්පාව උගන්වයි. කොන්ෆියුෂියානුවාදය ‘රෙන්’ හෝ කරුණාව උගන්වයි. ඉස්ලාමය ඉවසීම උගන්වයි. ජපානයේ අපට ‘ව’ හෝ සමගිය පිළිබඳ ආත්මයක් ඇත. මෙම සාරධර්මවලට එක දෙයක් පොදු ය: විවිධත්වය සහ ඉවසීම අගය කිරීමට හා ගරු කිරීමට ආකල්පයකි. ආසියාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය මුල් බැසගෙන ඇති බවත්, ගැඹුරින් හා පුළුල් ලෙස පරිණාමය වී ඇති බවත් එවැනි සාම්ප්‍රදායික සිතුවිලි හා විශ්වාසයන් මත පදනම් වූ බවත් අපට පැවසිය හැකිය යනුවෙනි.

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තහවුරු කිරීම පිටුපස විවිධ ඓතිහාසික හා සංස්කෘතික පසුබිම් ඇති බව ආසියානු රටවල අත්දැකීම්වලින් පෙනී ගොස් ඇති බව ද සුගා පැවසීය. “ජපානය සෑම රටක් සමඟම අඛණ්ඩව රැඳී සිටිමින් ආසියාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තවදුරටත් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා එක්ව කටයුතු කරනු ඇත.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here