Home Coronavirus 2020 චීනය – ලංකාව ඇතුළු රටවල් පහක් කොවිඩ් දෙවැනි රැල්ල ගැන සාකච්ඡාවක

චීනය – ලංකාව ඇතුළු රටවල් පහක් කොවිඩ් දෙවැනි රැල්ල ගැන සාකච්ඡාවක

340

චීනය, ශ්‍රී ලංකාව සහ බංග්ලාදේශය, නේපාලය සහ පාකිස්තානය එක්ව COVID-19 ප්‍රතිචාරය පිළිබඳ උප විදේශ අමාත්‍ය මට්ටමේ වීඩියෝ සම්මන්ත්‍රණයක් පැවැත්වූ අතර එය චීන උප විදේශ අමාත්‍ය ලූඕ ෂාහුයිගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවැත්විණි.

ශ්‍රී ලංකාවේ කලාපීය සහයෝගීතා රාජ්‍ය අමාත්‍ය තාරක බාලසූරිය, බංග්ලාදේශ විදේශ ලේකම් මසුඩ් බින් මෝමන්, නේපාලයේ විදේශ ලේකම් භාරත් රාජ් පෝඩියල්, පාකිස්තානයේ විදේශ ලේකම් සොහෙයිල් මහමුද් යන මහත්වරුන් මෙම මාර්ගගත සාකච්ඡාවට එක් වූහ.

ආරම්භක දේශනයේදී උප ඇමති ලූඕ ෂාවෝ කියා සිටියේ COVID-19 වසංගතයේ දෙවන රැල්ල ලොවට බලපෑම් එල්ල කර ඇති බවත් ගෝලීය ආර්ථිකය දැඩි පසුබෑමකට ලක්ව ඇති බවත්ය. සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් සහ මිත්‍රශීලී අසල්වැසියන් වශයෙන්, රටවල් පහ වසංගතයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේදී සහ ඔවුන්ගේ ආර්ථිකයන් යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමේදී සමාන අභියෝගයන්ට මුහුණ දෙන බවත් ඔහු සඳහන් කළේය.

COVID-19 සමඟ සටන් කිරීම පිළිබඳ සම්මුතිය තහවුරු කර ගැනීම, අඛණ්ඩව සහයෝගීතාවය දැක්වීම සහ අභියෝගයන්ට මුහුණ දෙන කලාපීය රටවල “ධනාත්මක ශක්තිය” සම්ප්‍රේෂණය කිරීම හා COVID-19 ට එරෙහි අරගලයේ චීනයේ නවතම ජයග්‍රහණ සහ අත්දැකීම් මෙන්ම චීනයේ ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සහ දේශීය ආර්ථික චක්‍රය ඉටු කරන “ද්විත්ව සංසරණ” සංවර්ධන රටාවක් ස්ථාපිත කිරීම වේගවත් කිරීමට දරන උත්සාහයන් පිළිබඳව සමුළුවේ සභාපතිවරයා හැඳින්වීමක් කළේය.

වසංගතයට එරෙහි සටනේදී ශ්‍රී ලංකාවේ උපායමාර්ග සහ ජයග්‍රහණ පිළිබඳව රාජ්‍ය අමාත්‍ය බාලසූරිය මහතා තවත් රටවල් හතරකට විස්තර කළේය. Covid19 පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ගනු ලැබූ බහුවිධ පියවර අතරට දේශීයකරණය කළ අගුලු දැමීම්, අන්තර් දිස්ත්‍රික් ගමන් සීමා කිරීම සහ පුද්ගලයන්ගේ සංචරණ අධෛර්යමත් කිරීම ඇතුළත් වේ.

මීට අමතරව, පාසැල්, විශ්ව විද්‍යාල සහ සමාජීය කටයුතු වලක්වා ගැනීම සඳහා ‘නිවසේ සිට වැඩ’ සංකල්පය පාසල්, විශ්ව විද්‍යාල සහ සේවා ස්ථාන වෙත හඳුන්වා දීමට ද පියවර ගෙන තිබේ. රට පුරා ඉතා ඵලදායී මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධතියක් මෙන්ම බලධාරීන් සමඟ සහයෝගයෙන් හා සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ පිළිපැදීමෙන් මහජනතාව ලබාදෙන ඵලදායී දායකත්වය පිළිබඳව ද ඔහු ප්‍රශංසා කළේය.

උපකරණ හා වෛද්‍ය සැපයුම් සපයන චීනය ඇතුළු ආධාර දෙන රටවලින් ලැබෙන සහයෝගය බාලසූරිය අගය කළ අතර දෙවන රැල්ල හමුවේ සම්පත් හි සැලකිය යුතු හිඟයක් පෙන්වා දුන්නේය. එබැවින් වැදගත් කරුණු අනුගමනය කිරීමේදී කලාපීය රටවල් සහයෝගයෙන් කටයුතු කළ යුතු බව අමාත්‍යවරයා යෝජනා කළේය.

1) වේගවත් පරීක්ෂණ උපකරණ, රෝග විනිශ්චය, ප්‍රතිකාර හා වෛද්‍ය විද්‍යාව පිළිබඳ අත්දැකීම් බෙදා ගැනීම.

2) සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට දැරිය හැකි එන්නතකට මුල් ප්‍රවේශය.

3) සමීප සහයෝගීතාව සහ දේශසීමා පාලනය පිළිබඳ අත්දැකීම් හුවමාරු කර ගැනීම, දේශසීමා සම්ප්‍රේෂණය, ඇතුල්වීමේ ස්ථානවල රඳවා ගැනීමේ පියවර සහ හදිසි ප්‍රතිචාර.

4) ණය සහන ඇතුළු ආර්ථික ප්‍රකෘතිය පිළිබඳ අත්දැකීම් හුවමාරු කර ගැනීම.

5) කාර්මික හා සැපයුම් දාමවල ක්‍රියාකාරීත්වය සහතික කිරීම සඳහා සහයෝගීතාවය.

යන කරුණු පිළිබඳව කලාපීය රටවල් අවධානය යොමුකළ යුතු බව ඔහු පෙන්වා දුන්නේය.

COVID-19 එන්නත ජාත්‍යන්තර මහජන යහපතක් බවට පත්කිරීමට චීනයේ ද්‍රව්‍යමය සහාය, අත්දැකීම් හුවමාරු කර ගැනීම සහ කැපවීම අනෙකුත් පාර්ශවයන් අගය කළහ. වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීම, එක් මාවතක් හා එක් තීරයක් ව්‍යාපෘතිය ඒකාබද්ධව ගොඩනැගීම, කාර්මික හා සැපයුම් දාමයන්හි ස්ථාවරත්වය පවත්වා ගැනීම, ආර්ථික ප්‍රකෘතිය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ ජනතාවගේ ජීවනෝපාය වැඩි දියුණු කිරීම සහ හවුල් අනාගතයක් සහිත ප්‍රජාවක් ගොඩනැගීම ඒකාබද්ධව ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා රටවල් පහම සිය කැපවීම ප්‍රකාශ කළහ. මේ පිළිබඳව වැඩිදුර සාකච්ඡා කිරීම සඳහා තවත් සාකච්ඡා වටයක් පැවැත්වීමට සාමාජිකයෝ එකඟ වූහ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here