Home Hit අපේක්ෂකයින් සංඛ්‍යාව ඉහල යාම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රමය අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමක්

අපේක්ෂකයින් සංඛ්‍යාව ඉහල යාම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රමය අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමක්

313

2019 ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් වූ වාර්තාගත අපේක්ෂකයින් සංඛ්‍යාව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රියාවලිය සහ මැතිවරණ ක්‍රමය අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමක් පිළිබිඹු කරන බව පැෆ්රෙල් සංවිධානය පෙන්වා දෙයි.

2019 ජනාධිපතිවරණය පිළිබඳ මැතිවරණ නිරීක්ෂකයන්ගේ පළමු මාධ්‍ය වාර්තාව එළිදැක්වීමේ අවස්ථාවට එක්වෙමින් පැෆ්රෙල් විධායක අධ්‍යක්ෂ රෝහණ හෙට්ටිආරච්චි කියා සිටියේ එළඹෙන මැතිවරණයට තරඟ කරන දෙදෙනෙකු දැනටමත් වෙනත් පක්ෂවලට සහයෝගය ලබා දෙන බවට තොරතුරු ලැබී ඇති බවයි. මෙය වැළැක්වීම සඳහා මැතිවරණ නීති සංශෝධනය කළ යුතු බව ඔහු පැවසීය.

2015 ජනාධිපතිවරණයට අපේක්ෂකයින් 19 දෙනෙකු ඉදිරිපත් වූ බව හෙට්ටිආරච්චි මහතා සිහිපත් කල අතර ප්‍රධාන අපේක්ෂකයින් දෙදෙනා ලබාගත් ඡන්දය අත්හැර දැමූ විට, අනෙක් අපේක්ෂකයින් 17 දෙනා එක්ව ලබා ගෙන ඇත්තේ ඡන්ද 127,000 ක් පමණක් බව පෙන්වා දුනි මෙය මුළු වලංගු ඡන්දවලින් 1% ට වඩා අඩුය.

මෙවර මැතිවරණයට අපේක්ෂකයින් 35 දෙනෙකු ඉදිරිපත් වී ඇති අතර, කණගාටුවට කරුණක් නම්, ඔවුන් අතර බොහෝ දෙනෙක් දැඩි ලෙස පෞද්ගලික වාසි තකා තරඟ වදින බව පෙනී යන බව ඔහු පැවසීය.

පැෆ්රෙල් විධායක අධ්‍යක්ෂ පෙන්වා දුන්නේ තරඟ කරන සියලුම අපේක්ෂකයින්ට නොමිලේ ගුවන් කාලය, නොමිලේ තැපැල් පහසුකම් සහ වෙනත් ප්‍රතිලාභ අතර ඕනෑම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයකට ඇතුළුවීමට අවසර ඇති බවයි. මැතිවරණයෙන් පසු ඔවුන්ගෙන් සමහරෙකුට සමහර ප්‍රධාන දේශපාලන පක්ෂ තුළ තනතුරු පවා ලබා දීමට පවා ඉඩ ඇති බව ඔහු සඳහන් කරයි.

සෑම අපේක්ෂකයෙකුටම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයකට නියෝජිතයින් දෙදෙනෙකු බැගින් හිමිවන බව පෙන්වා දුන් ඔහු ඉන් අදහස් කරන්නේ මැතිවරණ කාර්ය මණ්ඩලය, නිරීක්ෂකයින් සහ පොලීසියට අමතරව ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයක පමණක් නියෝජිතයින් 70 ක් පමණ සිටින බවයි ඔවුන් සියල්ලන්ටම නවාතැන් ගැනීමේ හා ඡන්ද පත්‍රිකාවේ වාර්තාගත දිග (අඟල් 26) පමණ වීමත් නිසා මෙම මැතිවරණය පැවැත්වීම සඳහා අතිරේක රුපියල් බිලියනයක් පමණ වය වනු ඇති බවට ඔහු පවසයි.

මේ අතර, ඡන්ද පත්‍රිකාවේ දිග ද පක්ෂවල අපේක්ෂකයින් බොහෝ දෙනෙක් නව සංකේත යටතේ තරඟ වදින බැවින් ද
ඡන්දදායකයින් ව්‍යාකූලත්වයට පත්වීමට හේතු වනු ඇතැයි ඔහු සඳහන් කළේය.

“මෙය (වාර්තාගත අපේක්ෂකයින් සංඛ්‍යාව) ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී යැයි අපි නොසිතමු. එය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රමය අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමක් ලෙස අපි දකිමු. රට දැනටමත් දැඩි ණය බරකින් පීඩා විඳින විට, එය බදු ගෙවන්නන්ට කරන අපරාධයකි කිහිප දෙනෙකුගේ දේශපාලන අභිලාෂයන් සපුරාලීම සඳහා අතිරේක අපේක්ෂකයින් ඉදිරිපත් කිරීම හේතුවෙන් මැතිවරණයක් සඳහා අරමුදල් යොදවනු ලැබේ.” හෙට්ටිආරච්චි මහතා අවධාරණය කළේය.

එසේ වුවද, විශාල ඡන්ද ප්‍රමාණයක් ලබා ගත නොහැකි බව දැන සිටියද, ඔවුන්ගේ දේශපාලන මතවාදය සහ දැක්ම පිළිබඳව සමාජය තුළ දැනුවත්භාවය ඇති කිරීම සඳහා තරඟ වදින අපේක්ෂකයින් ද සිටින බව හෙට්ටිආරච්චි මහතා පිළිගත්තේය. එවැනි පුද්ගලයින්ට තරඟ කිරීමට අයිතිය තිබිය යුතු බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

ප්‍රධාන ගැටළුව වූයේ 1982 සිට ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් කිරීම සඳහා තැන්පත් කළ යුතු මුදල් තැන්පතු වෙනස් වී නොමැති බව පැෆ්රෙල් පෙන්වා දුන්නේය. තැන්පතු තවමත් රු. 50, 000 (ලියාපදිංචි දේශපාලන පක්ෂ සඳහා) සහ රු. 75,000 (ස්වාධීන අය සඳහා).

“මෙම මැතිවරණය අවසන් වූ පසු, මැතිවරණ කොමිසම හා දේශපාලන පක්ෂ සමඟ සාකච්ඡා කර මෙම නීති සංශෝධනය කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු. එක්කෝ ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීම සඳහා තැන්පත් කළ යුතු ප්‍රමාණය වැඩි කිරීම හෝ යම් ප්‍රතිශතයක් ලබා ගැනීමට අපොහොසත් වන අපේක්ෂකයින්ට දඩ මුදලක් නියම කිරීම අවශ්‍ය වේ. තරඟ කිරීමට ලියාපදිංචි වන නමුත් අපේක්ෂකයින් වෙනත් අයට සහාය දැක්වීම සඳහා යන දේශපාලන පක්ෂ ලියාපදිංචි කිරීම පිළිබඳව අප බැරෑරුම් ලෙස නැවත සලකා බැලිය යුතුය.” හෙට්ටිආරච්චි මහතා මාධ්‍යයට පැවසීය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here