Home Hit ”කශෝගී ඝාතනය කලේ මගේ අනු දැනුම මතයි” සෞදියේ ඔටුන්න හිමි...

”කශෝගී ඝාතනය කලේ මගේ අනු දැනුම මතයි” සෞදියේ ඔටුන්න හිමි කුමරු කියයි

481

සවුදි අරාබියේ ඔටුන්න හිමි කුමාරයා කියා සිටියේ පසුගිය වසරේදී මාධ්‍යවේදී ජමාල් කෂොග්ගි ඝාතනය කිරීමේ වගකීම තමා සතුව ඇති බවයි.

ඉස්තාන්බුල්හි සවුදි කොන්සල් කාර්යාලය තුළ ඝාතනය කිරීම පිළිබඳව රාජධානියේ පාලකයා වන මොහොමඩ් බින් සල්මාන් ප්‍රසිද්ධියේ කතා කර නැත. CIA සහ සමහර බටහිර ආණ්ඩු ඔහු එය ඇණවුම් කළ බව කී නමුත් සෞදි බලධාරීන් පවසන්නේ ඔහුට කිසිදු කාර්යභාරයක් නොමැති බවයි

මෙම මරණය ගෝලීය කෝලාහලයකට තුඩු දුන් අතර, ඔටුන්න හිමි කුමරුගේ ප්‍රතිරූපයට කැළලක් ඇති කළ අතර ලෝකයේ ඉහළම තෙල් අපනයනකරුගේ ආර්ථිකය විවිධාංගීකරණය කිරීමට සහ සෞදි සමාජය විවෘත කිරීමට අපේක්ෂා කළ සැලසුම් වලට බාධා කළේය. එතැන් සිට ඔහු එක්සත් ජනපදයට හෝ යුරෝපයට ගොස් නැත.

කෂෝගිගේ මරණයේ වසර සංවත්සරය වෙනුවෙන් ඔක්තෝබර් 1 වන දින විකාශය වීමට නියමිතව ඇති “සෞදි අරාබියේ ඔටුන්න හිමි කුමරු” වාර්තා චිත්‍රපටයේ පෙරදසුනකට අනුව ”එය මගේ මුරකාව යටතේ සිදු විය ලෙස” PBS හි මාටින් ස්මිත්ට පැවසූ බවයි.

රජයේ නීතිපති වරයා කියා සිටියේ මූලික ප්‍රතික්ෂේප කිරීම්වලින් පසුව, එවකට නියෝජ්‍ය බුද්ධි අංශ ප්‍රධානියා විසින් ප්‍රසිද්ධියේ විවේචකයෙකු බවට පත් වූ රාජකීය අභ්‍යන්තරිකයෙකු වන කෂෝගි නැවත ගෙන්වා ගැනීමට නියෝග කළ නමුත් ඔහු නැවත පැමිණීම පිළිබඳ සාකච්ඡා අසාර්ථක වීමෙන් පසුව ඔහුව ඝාතනය කිරීමට ප්‍රධාන සාකච්ඡාකරු නියෝග කළ බවයි.

රොයිටර් වාර්තා කළ හිටපු ඉහළ පෙළේ රාජකීය උපදේශකයෙකු වන සෞඩ් අල්-කහතානි, ස්කයිප් හරහා මිනීමරුවන්ට නියෝග දුන් බව, මෙහෙයුමට පෙර කෂෝගිගේ ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳව පහර දුන් කණ්ඩායමට විස්තර කළ බව නීතිපති වරයා පැවසීය.

ඔහු නොදැනුවත්ව ඝාතනය සිදුවන්නේ කෙසේදැයි ඇසූ ස්මිත් මොහොමඩ් කුමරු උපුටා දක්වමින් මෙසේ පැවසීය: “අපට මිලියන 20 ක ජනතාවක් සිටිති. අපට රජයේ සේවකයින් මිලියන 3 ක් සිටිනවා. ”

ස්මිත් ඇසුවේ ඝාතකයින්ට පෞද්ගලික රජයේ ජෙට් යානා ගත හැකිද යන්නයි. “තමන්ට විවිධ කාර්යයයන් පැවරූ ඇමති වරුන් ,නිලධාරීන් සිටින බවත් ඔවුන්ගේ රාජකාරි කටයුතු කිරීමට ඔවුන් බැදී සිටින බවත් ඒ සඳහා ඔවුන් වගකිව යුතු බවත් තවද එම කටයුතු කිරීමට කිරීමට ඔවුන්ට බලය ඇත. කියාද ඔටුන්න හිමි කුමරු එහිදී ප්‍රතිචාර දැක්වීය.

එක්සත් ජනපද පරිපාලනයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරියෙක් ජුනි මාසයේදී රොයිටර් පුවත් සේවයට පැවසුවේ ට්‍රම්ප් පරිපාලනය ඝාතනය පිටුපස සිටින අය ගැන ලෝකය දැනුවත් කල යුතුය යන මතයේ සිට රියාද්ට බලපෑම් කරමින් සිටින බවයි.

සවුදි සැකකරුවන් එකොළොස් දෙනෙකු රහසිගත නඩු විභාගයට භාජනය කර ඇති නමුත් විභාග කර ඇත්තේ ස්වල්පයක් පමණි. එක්සත් ජනපද වාර්තාවක් මොහොමඩ් කුමරු සහ සෞදි ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන්ගෙන් විමර්ශනය කරන ලෙස ඉල්ලා තිබේ.

වොෂිංටන් පෝස්ට් තීරු ලිපි රචකයෙකු වන කෂෝගි අවසන් වරට ඔක්තෝබර් 2 වන දින ඉස්තාන්බුල්හි සෞදි කොන්සල් කාර්යාලයේදී හමුවිය. එහිදී ඔහුගේ විවාහයට පෙර ලිපි ලැබීමට නියමිතව තිබුණි. ඔහුගේ දේහය කැබලි කොට ගොඩනැගිල්ලෙන් ඉවත් කර ඇති අතර ඔහුගේ දේහය සොයාගෙන නොමැත.

උපුටා ගැනීම
රොයිටර්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here