Home Hit කෝට්ටේ ඝාතණය කිරීම; ශ්‍රී ලංකාවේ ‘රාජධානියක ’ මරණය

කෝට්ටේ ඝාතණය කිරීම; ශ්‍රී ලංකාවේ ‘රාජධානියක ’ මරණය

579

නොසලකා හරින ලද අතීතයේ කොටසක්, අපගේ වර්තමාන කඩිසර පරිපාලන ප්‍රාග්ධනයේ සියවස් ගණනාවක් පුරා ඓතිහාසික රාජ්‍යයක් වරක් මෙහි සිට ඇති බව විශ්වාස කිරීම දුෂ්කර ය. බලයේ උච්චතම අවස්ථාවේ දී, කෝට්ටේ දූපත දැන සිටි ශක්තිමත්ම රාජධානිවලින් එකකි. ‘බලකොටුව නගරය’, නමට අනුව, වසර එකසිය පනහක් පමණ සිංහල රාජධානියේ සශ්‍රීක අධිරාජ්‍යයක් සහ අගනගරයක් ලෙස පැවතුනි. බොහෝ රජවරුන් විසින් පෝෂණය කරන ලද කෝට්ටේ එක්සත් ශ්‍රී ලංකාව පාලනය කළ අවසාන අගනගරය විය.

යටත් විජිත ආක්‍රමණය ඉතා ඉක්මනින් රාජධානිය බිඳ වැටීමට තුඩු දුන්නේය. කලක් බලවත් වූ නගරය ආක්‍රමණිකයන් සහ ප්‍රතිවාදී ප්‍රාදේශීය රාජධානි විසින් මුළුමනින්ම කොල්ලකනු ලැබීය. නගරයේ පරිහානිය කෙතරම් හදිසිදයත්, එය ඉතිහාසයෙන් මුලුමනින්ම පාහේ අතුරුදහන් වූ අතර රටේ වෙනත් තිහාසික නගරවලට සමාන ගෞරවයක් නොලැබුණි; අනුරාධපුර සහ පොලොන්නරුව වැනි අය.

කෝට්ටේ වැදගත්කම අවබෝධ වූයේ 1940 අග භාගයේදී පමණක් වන අතර පුරාවිද්‍යාත්මක කැණීම්වලින් අනතුරුව එය සිදු විය. 1949 දී කරන ලද කැණීම්වලින් අභ්‍යන්තර නගර බලකොටුවේ සහ අභ්‍යන්තර-නගර දිය අගලෙහි කොටස් අනාවරණය වී ඇත.

ලන්දේසි වාඩිලෑමේදී අඳින ලද අභ්‍යන්තර නගරයේ සිතියම, නගරය වටා ඉදිකරන ලද බලකොටුවේ මායිම් හෙළි කරයි, ක්‍රිස්තු වර්ෂ 1412  කාලය තුළ හයවන පරාක්‍රමබාහු රජු විසින් ඉදිකරන ලදි. කෝට්ටේ බලකොටුව ශ්‍රී ලංකාවේ දිගම පුරාණ නගර පවුරක් ලෙස පවතී.

මෑත වසරවල වේගවත්ව සිදුකරනු ලබන  ව්‍යාපෘති  හේතුවෙන්, බලධාරීන්ගේ සහ ජනතාවගේ සාමාන්‍ය නොදැනුවත්කම සමඟ, කෝට්ටේ ඓතිහාසික භූමිය සහ පුරාවිද්‍යාත්මක වටිනාකමින් ඉතිරිව ඇති ඕනෑම දෙයක් බරපතල තර්ජනයට ලක්ව ඇත. රම්පාර්ට් බිත්ති නිවෙස්වල පිටුපස මිදුලේ සිට අඩි කිහිපයක් ඈතින් දිව යන නිසාත් බලකොටුවේ කොටස් කොල්ලකෑමනිසාත් මෙම බිත්ති ස්ථිරවම නැති වී යයි; නව ගොඩනැඟිලි ඒවායේ අත්තිවාරමට යටින් බලකොටු සහ තුර්කිය වළලා දමා ඇත; ඓතිහාසික ස්ථූප තාවකාලික කූඩාරම් අසලම පිහිටා ඇත; ඉපැරණි ක්‍රමයේ විවේකාගාර කාර්යබහුල බස් නැවතුම්පොළවල් වෙත හරවා ඇති බැවින් ලැයිස්තුව ඉදිරියට යයි. පුරාවිද්‍යාත්මක සාධක කෙරෙහි බලපාන එවැනි සංවර්ධනයක් ගැන කිසිදු සැලකිල්ලක් හෝ සැලකිල්ලක් නොදක්වන අනවසර ඉඩම් පිරවීම, අන්තරාදායක ඉදිකිරීම් සහ චරිත අඩු ගොඩනැගිලි මේ සියල්ලටම හේතු වී ඇත.

ශක්‍ය සංරක්ෂණය මියගිය නගරයක් නිර්මාණය කිරීමට ප්‍රමාණවත් නොවන බව සත්‍යයකි. එහෙත්, කෝට්ටේ වේගයෙන්  යටත් විජිත බලවතුන් සියවස් ගණනාවකට පෙර රාජධානියට කළ දේ කාමමිථ්‍යාචාරය තරම්ම නරක ය. ශ්‍රී ලංකාව පාලනය කළ මෙතෙක් පැවති වැදගත් රාජ්‍යයන්ගෙන් එකක් වන, උරුමයේ හෝඩුවාවක් පවා සංරක්ෂණය කිරීමට අප සැබවින්ම කැමති නම්, කෝට්ටේගේ සුවිශේෂී ලක්ෂණ හඳුනා ගැනීමට, ජනප්‍රිය කිරීමට හා ගරු කිරීමට අපි සෑම උත්සාහයක්ම දරන්නේ කාලෝචිත අවස්ථාවකි.

කලක් බලවත් වූ කෝට්ටේ රාජධානිය පිළිබඳ සියලු කුමන්ත්‍රණ අතුරින්, නගරයේ සංකීර්ණ ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණය, එතරම් ප්‍රසිද්ධ නැති හා එතරම් කතාබහට ලක් නොවී හුදකලාව පවතී.

ආරක්ෂා කර ඇති ස්පර්ශ්‍ය බලකොටුව ආක්‍රමණිකයන්ට තර්ජනය කළ විශාල ආරක්ෂක උපාය මාර්ගයක කොටසක් පමණි. ඉදිකරන ලද බලකොටුවට ඔබ්බෙන් මීටර් 80 ත් 100 ත් අතර පළල නොගැඹුරු වගුරු බිමක් විය. පුරාවිද්‍යා විශේෂඥයින්ට අනුව, ඇළ අතර ඇති මඩ සහිත ප්‍රදේශය සහ සතුරාගෙන් ඈත් කර තැබීම සඳහා වඩාත් ඵලදායී වූයේ බලකොටුවයි. කිසිවෙකුට ඇවිදීමට, පිහිනීමට හෝ බෝට්ටුවෙන් නගරයට පිවිසීමට නොහැකි වන පරිදි මඩ තට්ටුව සමතලා කර අඟල් කිහිපයක් පහළින් තබා ඇත. කිඹුලන් රංචු ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණය ශක්තිමත් කළ අතර කිඹුලන් නගරයට ඇතුළුවීම වලක්වනු ලැබුවේ ‘හෝරා’ නම්  මේ වකවානුවේ පවා භාවිතා වන  ප්‍රබල ග්‍රිල් ගේට්ටුවකිනි.

කොට්ටේ බලකොටුව නිර්මාණය කර ඇත්තේ ‘උම්මග්ග ජාතකය’ හි සඳහන් ජනප්‍රිය ඉන්දියානු නගරයක් වන ‘මිතිලා’ අනුගමනය කරමින් බව විෂය පිළිබඳ විශේෂඥයෝ සාක්ෂි දරති. නගරය ආක්‍රමණිකයන්ගෙන් ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා කෝට්ටේ සහ ‘මිතිලා’ යන නගර දෙකම  ‘පන්කා-දුර්ගා’ (මඩ බාධක) යොදා ගත්හ. නගරය ‘ජයවර්ධන කෝට්ටේ’ ලෙස නම් කිරීමට හේතුව වුයේ  ජයග්‍රහණය තහවුරු කරන බලකොටුව එය වූ නිසාය, එසේ වීමට මඩ තට්ටුවේ සුවිශේෂී ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණය හේතු වුවා විය හැකිය. වංශකථාවල සඳහන් වන්නේ යාපනයේ ආර්ය රජවරු කිහිප වතාවක්ම කෝට්ටේට පහර දුන් නමුත් නගරයට ඇතුළු වීමට නොහැකි වූ අතර පරාජයට පත්වූ බවයි. (ෆොන්සේකා ප්‍රසාද්- කෝට්ටේ- බලකොටුව, 2015)

බලකොටුව ඉදිකිරීමට පෙර මඩ තට්ටුවකින් පමණක් බලකොටුව ආරක්ෂා කළ බව පෙනේ. ලැටරයිට් බලකොටුව අඩි දහයකට වඩා උස නොවිය යුතුය. එබැවින්, කෝට්ටේ රාජධානිය සහ එහි බලකොටුව ඉදිකරන ලද බලකොටුව සහ අභ්‍යන්තර නගරය පමණක් නොව, ඓතිහාසික වගුරුබිම් හා වගුරු බිම් සක්‍රීය කොටසක් වූ සමස්ත හරස්කඩම විය. අස්පෘශ්‍ය වුවත්, අපගේ ඊළඟ පරම්පරාව සඳහා ප්‍රබල උරුමයක් ආරක්ෂා කර ඉදිරියට ගෙන යාමට නම්, කෝට්ටේ රාජධානියේ  මෙම ලක්ෂණ  භෞතික සැලසුම්කරුවන්ගේ උපරිම ගෞරවය ලැබිය යුතුය.

කෙසේ වෙතත්, ඉතිහාසයේ සුවිශේෂී වූ මෙම ප්‍රදේශය, රාජධානියේ සැබෑ ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණය, නගරය වටා සැබවින්ම ඉදිකරන ලද බලකොටුවට සාපේක්ෂව සියලු පාර්ශවකරුවන් විසින් ප්‍රමාණවත් තරම් වැදගත් නොවන බව පැහැදිලිය. සුවිශේෂී සටහන් වල ගිණුම් – මීට වසර ගණනාවකට පෙර හමු වූ ‘හෝරා’, මෙම ප්‍රදේශයේ පදිංචිකරුවන්ගේ අත්තිවාරම් සඳහා කැණීම් කරන අතරතුර පොළොවට අඩි දහයක් පහළින් සහ සංවර්ධකයින් විසින් විවිධ කැණීම් වලදී සොයාගත් ලැටරයිට්-කබොක් ගල් මෙම ප්‍රදේශයේ සත්‍යතාව සනාථ කිරීම සඳහා පමණක් ඉදිරියට යයි, ‘සංවර්ධනය’ යන මුවාවෙන් දැන් වළලනු ලැබුවද; වාස්තු විද්‍යාත්මක උරුමයක්, සෙමින් නමුත් නිසැකවම එහි වටිනාකම නැති වී යයි.

1998 අංක 24 දරණ පුරාවිද්‍යා සංශෝධන පනතේ 16 වන වගන්තිය මගින් පුරාවිද්‍යාත්මක උරුමයන් අර්ථ දැක්වෙන්නේ, “පුරාවිද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදයන් මගින් ප්‍රාථමික තොරතුරු සපයන මානව වර්ගයාගේ භෞතික උරුමයේ කොටසක් වන අතර මානව පැවැත්මේ සියලු ස්ථාන සහ මානව ප්‍රකාශනයන් හා සම්බන්ධ ස්ථාන ඇතුළත් වේ. ක්‍රියාකාරකම්, අතහැර දැමූ ව්‍යුහයන් සහ සියලු වර්ගවල නටඹුන් (භූගත හා දිය යට අඩවි ඇතුළුව) සහ ඒවා හා සම්බන්ධ සියලුම අතේ ගෙන යා හැකි සංස්කෘතික ද්‍රව්‍ය; ”

එම පනතේම ‘ස්මාරකය’ යන්න අර්ථ දැක්වෙන්නේ, “ඕනෑම ගොඩනැගිල්ලක්, හෝ වෙනත් ව්‍යුහයක් හෝ ඉදිකිරීමක් හෝ කිසියම් සොහොනක්, ටියුමුලස් හෝ වෙනත් මැදිහත්වීමේ ස්ථානයක් හෝ වෙනත් ස්වභාවධර්මයේ වෙනත් නිශ්චල දේපලක් හෝ එකම හෝ වෙනත් ඕනෑම කොටසක් හෝ නටඹුන් ඓතිහාසික හෝ පූර්ව ඓතිහාසික ක්‍රියාකාරකම්වල ද්‍රව්‍යමය අවශේෂ සොයා ගත හැකි වෙබ් අඩවිය; ඕනෑම ස්මාරකයක භූමියද ඇතුළත් වන අතර, එම ස්ථානවලට යාබදව ඇති ඉඩම්වල කොටසක් වැටවල් කැපීම හෝ ආවරණය කිරීම හෝ වෙනත් ස්මාරකයක් සංරක්ෂණය කිරීම අවශ්‍ය වේ. ”

අවාසනාවකට මෙන්, සංවර්ධන තරඟයට සම්බන්ධ සියලු දෙනා විසින් කෝට්ටේ මඩ තට්ටුව ‘ප්‍රමාණවත් තරම් ස්මාරකයක්’ ලෙස නොසලකයි. ඉතිහාසයේ වැඩි කාලයක් වගුරු බිමක් වූ අතර සියවස් ගණනාවක් තිස්සේ වගුරු බිමක් ලෙස සවිඥනිකව නඩත්තු කර ඇති මෙම ප්‍රදේශයට භූගත ජල මාර්ග පද්ධති සහ උමං මාර්ග-මිනිසා විසින් සාදන ලද සහ ස්වාභාවික වූ අතර, එය ඵලදායී යුධ උපාය මාර්ගයක් ලෙස මෙන්ම නොගැඹුරු මඩ වගුරක් ලෙසද පවත්වා ගැනීමට ද ක්‍රියා කළේය.

විශේෂඥ පාංශු වාර්තාවලට අනුව, කලක් ඇතුළත නගර බලකොටු අවට මඩ තට්ටුවකින් ආවරණය වී තිබූ මුළු ප්‍රදේශයම ඉතා ඉහළ ජල වගුවක් හා අතිශය දුර්වල පසකින් යුක්ත බව තේරුම් ගත හැකිය. එහෙත්, ඉහළ සංවර්ධනයක්  සකස් වෙමින් පවතින අතර, වරක් ක්‍රියාකාරී වූ මෙම වගුරු බිමෙහි ඉහළ බිම්මල් හතු පිපීම, සමාජ, පාරිසරික හා ඓතිහාසික ඇඟවුම් මුළුමනින්ම නොසලකා හැර ඇත.

තම මහන්සියෙන් උපයා ගත් මුදල් ආයෝජනය කරන බලධාරීන්, සංවර්ධකයින් සහ සැකකටයුතු සාමාන්‍ය ජනතාව මෙම යථාර්ථය නොසලකා හරින බව පෙනේ. යුක්ති සහගත ලෙස, මෙම ව්‍යාපෘති සඳහා යෝජනා කර ඇති ජලාපවහන පද්ධති, පවිත්‍රාගාර සහ වෙනත් සේවාවන් නවීන හා සංකීර්ණ විය යුතු අතර එබැවින් ඒවා මිල අධික, සංකීර්ණ හා දුරදිග නොබලා බැඳී තිබිය යුතුය. මෙම කොන්දේසි බලධාරීන් සහ සංවර්ධකයා විසින් එක හා සමානව ඉල්ලා තිබේද යන්න සැබවින්ම සැක සහිතය. මෙය හදිසි ජනගහන ඝනත්වය වැඩි කිරීම සඳහා යටිතල පහසුකම් නොමැති ප්‍රදේශයකි; සියල්ලටත් වඩා, මෙය ස්වකීය ඓතිහාසික ස්මාරකයක් වූ ප්‍රදේශයකි.

විශේෂඥයන් උපුටා දක්වන්නේ පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවට මෙම අතින් සාදන ලද පුරාවිද්‍යා මඩ තට්ටුව වෙන් කර ගැසට් කිරීම ස්මාරකයක් ලෙස එය මතට පැමිණීමට නියමිත සංවර්ධනය පිළිබඳව නියම කිරීමට සහ මෙම උරුමය තවදුරටත් අහිමි වීම වැළැක්වීමට උපකාරී වනු ඇති බවයි. මෙම ඓතිහාසික වගුරු බිමෙන් පවත්වා ගෙන යා හැකි ගොඩනැගිල්ලේ වර්ගය, උස සහ ඝනත්වය සොයා ගැනීම සඳහා සුදුසු පුරාවිද්‍යාත්මක කැණීම් සිදු කළ යුතු අතර නිසි තක්සේරුවක් කළ යුතුය.

ඕනෑම සංවර්ධන සැලැස්මක් කළ හැකි හා පරිපූර්ණ වන්නේ නගරයක අද්විතීය ස්වභාවය ඉදිරියට යන අතරතුර සංරක්ෂණය කළහොත් පමණි. ඉතිරි පුරාවිද්‍යාත්මක උරුමයන් පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක සමීක්ෂණ හා විශ්ලේෂණයන් හා ලේඛනගත කිරීම්වලින් පසුව කෝට්ටේ රාජධානියේ  මෙම ඓතිහාසික චරිතයට අනුකූල වන පරිදි රෙගුලාසි සංශෝධනය කළ යුතුය.

පුළුල් පුරාවිද්‍යාත්මක බලපෑම් තක්සේරුවක අවශ්‍යතාවය සම්බන්ධයෙන් රට පුරා ඇති හිස් නීතිය වෙනස් විය හැකි නමුත්, ඉතිහාසයේ එහි ස්ථානය ලබා දී ඇති කොට්ටේට මහා පරිමාණ ව්‍යාපෘති සඳහා සංවර්ධන බලපත්‍ර නිකුත් කිරීම සඳහා නිශ්චිත නීති මාලාවක් තිබිය යුතු බව අවංකවම අපේක්ෂා කෙරේ. , පුළුල් කැණීම් සහ පිරවුම් සම්බන්ධ වන ස්ථාන.

පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවට සම්පූර්ණ පුරාවිද්‍යා සමීක්ෂණයක් කිරීමටත්, පුරාණ කෝට්ටේ අභ්‍යන්තර නගරයේ මායිම් වෙන්කර හඳුනා ගැනීමටත් කාලය එළඹ ඇති බව හිටපු පුරාවිද්‍යා අධ්‍යක්ෂ සහ ICOMOSහි හිටපු සභාපති ආචාර්ය රෝලන්ඩ් සිල්වාගේ අදහස විය. භෞතික පරීක්‍ෂා කිරීමේ හෝ ක්‍රම කිහිපයක නියැදි පරීක්ෂණ කැණීම් කිරීමේ වර්තමාන ක්‍රමවේදය ඔහුට අනුව නිසි ක්‍රියා පටිපාටිය නොවේ. එවැනි ස්වයංසිද්ධ පරීක්ෂණ මගින් හඳුනා ගැනීමට, මිනිසා විසින් සාදන ලද ආරක්ෂක මඩ තට්ටුව හෝ දැන් නැතිවී ඇති ස්මාරකයක් හෝ ‘හෝරා’ ල .ු-සටහන් වලින් ශක්තිමත් කරන ලද මිටි පිහිටීම හඳුනා ගැනීමට උපකාරී නොවේ. කෝට්ටේ පුරාවිද්‍යාත්මක උරුමයේ සුවිශේෂී ලක්ෂණ නිසා, ආචාර්ය රෝලන්ඩ් සිල්වා, නගරයේ වටිනාකම තීරණය කිරීමට හා සංරක්ෂණය කිරීමට විවිධ ක්‍රමවේදයන් අවශ්‍ය බව ප්‍රකාශ කළේය. ඔහුට අනුව පුරාණ නගරය වන කෝට්ටේ නිසි ගෞරවය හා සැලකිල්ල ලැබිය යුතුය. (කතුවරයා සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාව, 2018 අප්‍රේල්)

නූතන යුගයේ විනාශයන්ගෙන් විනාශ වීමට මේ රටේ පෙර-අන්තිම රාජධානිය ඉතිරිව තිබීම විකාරයකි. ස්ථාන සංවේදී හා පාරිසරික සංවේදී, භෞතික, සමාජීය හා තිහාසික සංවර්ධනයන් නිශ්චිතව හා අනුමත කිරීම සඳහා සියලු බලධාරීන් ඒකාබද්ධ උත්සාහයක් ගත යුතු බවට සැකයක් නැත. අපගේ තිරසාර සංවර්ධන න්‍යාය පත්‍රය තුළ ඉදිරියට යාමට නම් විකල්පයක් නොව උත්සාහයක් වන උත්සාහයකි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here