Home Hit චීන ජනාධිපති ඉංජිනේරුවෙක් – කැබිනට්ටුවේ බහුතරයත් ඉංජිනේරුවන් සහ විද්‍යාඥයින්

චීන ජනාධිපති ඉංජිනේරුවෙක් – කැබිනට්ටුවේ බහුතරයත් ඉංජිනේරුවන් සහ විද්‍යාඥයින්

778

චීන රජය මතකයට එන විට, ඔබ සාමාන්‍යයෙන් සිතන්නේ කුමක්ද? ඔබ බොහෝ දෙනා කියනු ඇත්තේ මහා ප්‍රාකාරය, ෆෙන්ෂුයි, ඔවුන්ගේ ආහාර, පැන්ඩා, ලාභ නිෂ්පාදන, කොමියුනිස්ට්වාදය සහ සටන් කලාව යනාදියයි. චීනය ඇත්ත වශයෙන්ම එවැනි ඒවාට ප්‍රසිද්ධ බැවින් මේ සියල්ල වලංගු නිරීක්ෂණ වේ. නමුත් මම එම ලැයිස්තුවට යමක් එකතු කිරීමට අද අපි කැමැත්තෙමු , එය ඉතා දුර්ලභ දෙයක් වන අතර ඒ සඳහා අනිවාර්යයෙන් ඔබ චීනය මතක තබා ගත යුතුය: චීනයේ දේශපාලන නායකයින්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් විද්‍යාඥයන් සහ ඉංජිනේරුවන් බව ඔබ දැන සිටියාද ??

එම කරුණ සනාථ කිරීම සඳහා, අපි ඉක්මන් ක්‍රීඩාවක් කරමු. ඔබගේ රටේ ඉහළ රජයේ නිලධාරීන්ගෙන් විද්‍යාඥයකු හෝ ඉංජිනේරුවෙකු නම් කිරීමට කිසිවකු ඔබගෙන් විමසුවහොත් එක විටම එයට පිළිතුරක් දීමට ඔබට තරමක් අපහසු වනවාට නිසැකය ඒ ඔවුන් පිළිබඳව එතරම් දැනීමක් අප තුල නොමැති වීම හේතුවෙනි දැන් ඔබ සැක කරන්නේ ඔබ විශේෂයෙන් එක්සත් ජනපදයේ සිටී නම් චීනයේ හැර වෙනත් කිසිඳු රටක විද්‍යාඥයන් සහ ඉංජිනේරුවන්ට මහජනතාවගේ ගෞරවය හා පිළිගැනීම කොතැනකවත් දැකිය නොහැකි බවයි. මෙය අප දන්නා කරුණකි. ඔවුන් එවැනි වෘත්තිකයන් කොතරම් අගය කරනවාද කියනවා නම් ඔවුන් දේශපාලන කටයුතුවල යෙදීමට සුදුසුකම් ඇති අය බවට සුදුසුකම් ලබයි. චීන ජනතාව විශ්වාස කරන්නේ විද්‍යාඥයින් සහ ඉංජිනේරුවන් අවසානයේ නිරායාසයෙන්ම තාක්‍ෂණවේදීන් බවට පත්වන අතර එය රජයේ කාර්යයන් ඉටු කිරීමට ඔවුන් තුල ඉතා විනයගරුක මනසක් ඇති කරවන බවය.

වත්මන් චීනයේ ඉහළම රාජ්‍ය නිලධාරීන් 9 දෙනාගෙන් 8 දෙනෙකුම විද්‍යාඥයින් සහ ඉංජිනේරුවන් ය. මෙම නායකත්වය නව්‍යකරණය කෙරෙහි තදින්ම අවධානය යොමු කර ඇති අතර චීනයේ ශ්‍රමයෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් විද්‍යාව, තාක්‍ෂණය සහ ඉංජිනේරු විද්‍යාව කේන්ද්‍රගත කර ඇත. පැවති ක්‍රමයෙන් මදක් ලිහිල් වූ වත්මන් දේශපාලන පෙළගැස්ම මෙය අනුගමනය කළේය.

කෙසේ වෙතත්, විද්‍යාඥයින් සහ ඉංජිනේරුවන් චීනයේ ඉහළම දේශපාලන කාර්යාල කිහිපයක් හිමි කර ගනී. මෙම කාර්යාල දෙකක් ෂී ජින්පින් සහ යූ ෂෙන් ෂෙන් විසින් දරනු ලැබේ. චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂයේ ඉහළම නායකයා සහ මහජන චීන සමූහාණ්ඩුවේ සභාපති ෂී ජින්පින් බීජිං හි සිංහුවා විශ්ව විද්‍යාලයේ රසායනික ඉංජිනේරු විද්‍යාව හැදෑරූ අතර එය පෙර චීන ජනාධිපති හූ ජින්ටාවෝ ජල විදුලි ඉංජිනේරු උපාධිය සඳහා ගිය විශ්වවිද්‍යාලයයි. ෂී මාක්ස්වාදී උපාධියක් මෙන්ම සිංහුවා හියුමනිටිස් ආයතනයේ නීතිය පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධියක්ද ලබා ගත් අතර, එවැනි උපාධියක් ලබාගත් චීනයේ පළමු ජාතික නායකයා බවට පත්විය.

චීන ජනතාවගේ දේශපාලන උපදේශන සමුළුවේ ජාතික කමිටුවේ සභාපති යූ ෂෙන් ෂෙන්ග් ඉංජිනේරුවෙකි.ඔහු හාර්බින් මිලිටරි ඉංජිනේරු ආයතනයේ මිසයිල ඉංජිනේරු දෙපාර්තමේන්තුවේ බැලිස්ටික් මිසයිල ස්වයංක්‍රීය පාලනයේ විශේෂ උපාධිය ලබා ගත්තේය.1980 ගණන්වල ඉලෙක්ට්‍රොනික් කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශයට බැඳීමට පෙර යූ ඉලෙක්ට්‍රොනික් කර්මාන්තයේ වසර විස්සකට ආසන්න කාලයක් ගත කළේය.චීනයේ ඉහළ දේශපාලන කාර්යාලවල පමණක් නොව විද්‍යාඥයන් සහ ඉංජිනේරුවන් චීන රජයේ සෑම මට්ටමක ආධිපත්‍යය දරන අවස්ථා සොයාගත හැකිය.චීන ජනතාව විසින් තම පාලකයන් තෝරා පත් කර ගැනීමේදී හෝ ඔවුන්ගේ මැතිවරණ ක්‍රමය නිසා තෝරා ගැනීමට බොහෝ කලක සිට විද්‍යා හෝ ඉංජිනේරු පසුබිමක් ඇති දේශපාලකයන් නිරීක්ෂණය වී තිබේ. ලී චෙං සහ ලින් වයිට් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයක් “චීනයේ සහ තායිවානයේ ප්‍රධාන භූමියේ ප්‍රභූ පරිවර්තනය සහ නවීන වෙනස:ආනුභවික දත්ත සහ තාක්‍ෂණික න්‍යාය ”චීන දේශපාලන ප්‍රභූවේ විද්‍යාඥයන් සහ ඉංජිනේරුවන්ගේ ආධිපත්‍යය විස්තර කරයි.කතුවරුන් මෙම අධ්‍යයනය සිදු කරන අවස්ථාවේ මිලියනයකට අධික නගරවල නගරාධිපතිවරුන් සහ පක්ෂ ලේකම්වරු,සහ මධ්‍යම කාරක සභා සාමාජිකයින් 80% තාක්‍ෂණවේදීන් බව සොයා ගන්නා ලදී. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන්ගෙන් 10 දෙනෙකුගෙන් 8 දෙනෙකු විද්‍යාව හෝ ඉංජිනේරු විද්‍යාව පිළිබඳ සිව් අවුරුදු උපාධි හෝ ඊට වැඩි උපාධි ලබා ඇති බවයි

චීනයේ පවතින මෙම ක්‍රමවේදය ඔවුන්ගේ දේශපාලන සංස්කෘතිය තුළ අන්තර්ගත වේ. කොන්ෆියුසියස්ගේ විශ්වාසවන්ත අනුගාමිකයෙකු ලෙස ප්‍රසිද්ධ වූ මැන්සි නොහොත් මැන්සියස් වරක් මෙසේ පැවසීය, “හිසෙන් වැඩ කරන අයට තම දෑතින් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන අයව පාලනය කිරීමට ඉඩ දෙන්න.ක්‍රි.පූ. 4 වන හෝ 3 වන සියවසේදී මෙය ප්‍රකාශ කරන ලදී. එවකට ලෝකඩ වාත්තු කිරීම, ස්කැප්ලා මැන්සි සහ ප්ලාස්ට්‍රෝමන්සි වැනි තාක්‍ෂණය ෂැං රාජවංශයේ ශාස්ත්‍රීය පූජකවරුන් විසින් පාලනය කරන ලදී.

එවන් පාලන ක්‍රමයක් අප රටේ ඇති කර ගැනීමටනම් අනාදීමත් කාලයක සිටි අප රජවරුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් ගැන උදම් අනමින් නොසිට වර්තමානයේ ජනතාව මුල් බැස ගත් පක්ෂ දේශපලනයෙන් මිදී තාර්කිකව තම මතය ඡන්දයේදී භාවිතා කල යුතු අතර එවැනී දිනක ශ්‍රී ලංකාවද ලෝකය තුල දියුණු රටක් ලෙස කතා බහට ලක් වනු නොඅනුමානය.


gineersnow.com වෙබ් අඩවිය ඇසුරෙනි

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here