Home Environment හාවන් සදහා ම වෙන් වුණු ජපානයේ දූපත; ඔකුනෝෂිමා

හාවන් සදහා ම වෙන් වුණු ජපානයේ දූපත; ඔකුනෝෂිමා

1150

හිරෝෂිමා ප්‍රාන්තයේ ටකහාරා වෙරළට සැතපුම් දෙකක් පමණ තින් පිහිටි කුඩා දූපත වන ඔකුනෝෂිමා හාවන්ට නිදහසේ සැරිසැරීමට ඉඩ සලසයි. උසුගි ජීමා නොහොත් රැබිට් දූපත ලෙසද හැඳින්වෙන ඔකුනෝෂිමා ලොව පුරා සිටින සත්ව ලෝලීන් ආකර්ෂණය කරගන්නේ එහි විශාල හාවන් ගේ  ජනගහනය සමඟ හුරතල් කාලයක් ගත කිරීමට හැකි වන නිසා ය.

එහෙත් ඔකුනොෂිමා දූපත ද දෙවන ලෝක යුද්ධයේ අඳුරු අධිරාජ්‍ය රහසක් රඳවා තබා ගනී.

ජපානයේ ප්‍රධාන භූමියෙන් මිනිත්තු 15 ක තොටුපළකින් හාවා දූපතට ප්‍රවේශ විය හැකිය. එහි ගිය පසු සංචාරකයින්ට හාවන් සමඟ සතුටු වීමට, පෝෂණය කිරීමට හා සුරතල් කිරීමට හැකිය. වර්තමාන ඇස්තමේන්තු අනුව හාවන්ගේ සංඛ්‍යාව 1,000 ඉක්මවයි.

දිවයිනේ වැසියන් හැකිතාක් දුරට හාවන් සමඟ අන්තර් ක්‍රියා කිරීමට සංචාරකයින් උනන්දු කරති. ආහාර මල්ලක් අතැති කාන්තාවක් පසුපස යන හාවුන් පිරිසකගේ එක් වීඩියෝවක් ඇතුළුව එම ස්ථානය පිළිබඳ වීඩියෝ ටොන් ගණනක් තිබේ.

ඔකුනොෂිමා හි විලෝපිකයන් නොමැති බැවින් හාවන් ගේ ආදරය නොනවතින සුළු ය. හාවන් සුරතල් කිරීමට කැමති සංචාරකයින්ගේ නිරන්තර පැමිණීම නිසා හාවන්ගේ තිරසාර ජනගහන වර්ධනයක් ඇති වී තිබේ. කූඩු නොමැති අතර හාවන් සුරතල් සතුන් ලෙස තබා නොගනී, ඇත්ත වශයෙන්ම දිවයිනේ නිලධාරීන් මිනිසුන්ට අනතුරු අඟවන්නේ හාවන් රැගෙන යාම හෝ රඳවා නොගන්නා ලෙසයි.

ඔකුනෝෂිමා හරියටම රළු වනජීවී රක්‍ෂිතයක් නොවේ. රැබිට් දූපතේ මාර්ග, ගොඩනැගිලි සහ හෝටලයක් ඇත. එය ජපානයේ සෙටෝ අභ්‍යන්තර මුහුද මැද පිහිටි ජපානයේ ජාතික උද්‍යාන නිකේතන පද්ධතියේ කොටසකි.

හාවා දූපත දැන් බොහෝ දුරට ප්‍රීතිමත් ස්ථානයක් වන අතර, එය අවාසනාවන්ත ඉතිහාසයක් ඇති අතර කුඩා දූපතේ සිටියදී සංචාරකයින්ට එය ගවේෂණය කිරීමට අවස්ථාවක් තිබේ.

ඔකුනොෂිමා දූපතේ අඳුරු අතීතය

යුරෝපීය හාවන් මුලින්ම දිවයිනට පැමිණියේ කෙසේද යන්න ටිකක් අභිරහසක්. කෙසේ වෙතත්, බොහෝ ඉතිහාසඥයින් විශ්වාස කරන්නේ ජපන් රජය 1929 දී පමණ රසායනික අවි පරීක්ෂණ සඳහා හාවන් දූපතට ගෙන ආ බවයි. ඔකුනෝෂිමා අබ වායුව නම් විෂ වායුව පරීක්ෂා කිරීමේ මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස පාවිච්චි කළ අතර දෙවන ලෝක යුද්ධ සමයේදී කිලෝග්‍රෑම් හයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කරන ලදී.

අද පවතින ආකාරයට හාවා දූපතේ අතහැර දමා ඇති විෂ වායු පරීක්ෂා කළ ස්තානයක්

දිවයිනේ කම්කරුවන් රහසිගතව දිවුරුම් දෙන ලදී. ව්‍යාපෘතිය යටපත් කිරීම සඳහා රජය නිල සිතියම් වලින් දිවයින මකා දැමීය. ඉතිහාසඥයින් ගණන් බලා ඇති ආකාරයට 1930 ගණන්වල ජපානය චීනය ආක්‍රමණය කිරීමේදී එක් වරක් විෂ ගෑස් දූපතලෙස නම් කරන ලද විෂ වායුව 80,000 ක් පමණ මිය ගියහ.

ජපාන රජය කිසි විටෙකත් දිවයින සම්පූර්ණයෙන් විනාශ නොකළේය. දේශීය ජල සැපයුමේ හාවන් මරා දැමීමට හෝ මිනිසුන්ට පවා බලපෑම් කළ හැකි විෂ වායුවේ අංශු මාත්‍රයක් තිබිය හැක.

1937 ෂැංහයි සටනේදී ජපන් විශේෂ නාවික හමුදා.

2007 වන විට දූපතේ හාවන් 300 ක් ජීවත් වන බව විශේෂඥයෝ විශ්වාස කළහ. රජය දිවයිනේ නව සතුන් මෙන්ම දඩයම් කිරීම ද තහනම් කිරීමත් සමඟ ජනගහනය අඛණ්ඩව වර්ධනය විය.

රැබිට් දූපතේ අනාගතය ද අඳුරු ය

එහෙත් හාවන්ගේ වර්ධනය වන ජනගහනය ද ඔවුන්ගේ අනාගතයට අනතුරක් කරයි. මෙතරම් විශාල හා වර්ධනය වන හාවන්ගේ ජනගහනය දිවයිනේ සැරිසැරීමට ප්‍රමාණවත් තරම් වෘක්ෂලතාදිය දිවයිනේ නොමැත.

බොහෝ විට අක්‍රමවත් සැපයුමක් ඇති ආහාර සඳහා හාවන් මිනිස් අමුත්තන් මත ගැඹුරින් රඳා පවතී. මිනිසුන් ගෝවා ගෙන එයි, එය හාවන්ට හොඳම ආහාරය නොවන බැවින් ඔවුන්ට තන්තු විශාල ප්‍රමාණයක් අවශ්‍ය වේ. හාවන් ද දිනපතා ආහාර ගත යුතුය. උණුසුම් දිනවලදී, හාවන්ට ආහාර අධික ලෙස අවශ්‍ය වේ. සීතල දිනවලදී කිසිවෙකු දිවයිනට නොපැමිණියේ නම් ආහාර කිසිවක් නොමැති විය හැකිය. සතුන් සඳහා සාමාන්‍ය ආයු අපේක්ෂාව ගෘහ ජීවිතයේ අවුරුදු 10 ක් පමණ වන අතර, මෙම හාවන් ජීවත් වන්නේ අවුරුදු දෙකක් පමණි.

හාවන් පිළිබද ඇති තරම් වීඩියෝ අන්තර්ජාලයේ තිබුණ ද එම හාවන් කුසගින්නෙන් හා පිපාසයෙන් පෙළෙන අතර සංචාරකයින්ට දිය හැකි තරම් ආහාර ඉල්ලා කෑගසයි.

වනජීවී සංවිධාන සමඟ සහජීවනය අරමුණු කරගනිමින් අපි දිගටම පොරබදමු,” පරිසර අමාත්‍යාංශයේ තකාෂි සේකි වාර්තා කළේය. අධික ලෙස කෘතිමව මැදිහත් වීම නුසුදුසු ය.

ඇත්ත වශයෙන්ම, මෙම හාවන් ගේ කුසගින්න සහ පිපාසය වෙනුවෙන්  යමක් කළ යුතුම ය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here