Home World ඉන්දියාවේ පළමු සහ එකම කාන්තා කමාන්ඩෝ පුහුණුකරු; සීමා රාවෝ

ඉන්දියාවේ පළමු සහ එකම කාන්තා කමාන්ඩෝ පුහුණුකරු; සීමා රාවෝ

933

ඉන්දීය සමාජය තුළ ගැහැණියකට විශේෂයෙන් පනවා ඇති සීමාවන් තිබේ. බොහෝ ගැහැනූන් මෙම සීමාවන් උඩින් පැනයාමට සනත්කම් දක්වන්නේ නැත. ඒ වෙනුවට ඔවුන් කුටුම්භයට මුලුගැන්වෙති. නමුත් එවැනි ගැහැණුන් අතර සීමා අතික්‍රමණය කරන්නට තරම් නිර්භය සීමා රාවෝ වැනි ගැහැණුන් ද වෙති.

ඇයගේ නම වචනාර්ථයෙන් මායිමයනුවෙන් කියැවුනත්, රටේ පළමු සහ එකම කාන්තා කමාන්ඩෝ පුහුණුකරු වන ආචාර්ය සීමා රාඕ පසුගිය අවුරුදු 20 තුළ සමාජය විසින් පනවා තිබූ සීමාවන්රාශියක් පසුකර ඇත. කාර්තුවකට ආසන්න සටන් පිළිබඳ විශේෂඥයෙකු වන අතර බොහෝ විට රටේ ආශ්චර්යමත් කාන්තාව ලෙස හැඳින්වෙන සීමා, රජය විසින් අනුමත කරන ලද සටන් පුහුණුකරුවෙකි. සැමියා මේජර් දීපක් රාඕ සමඟ, සීමා මේ වන විට එන්එස්ජී කළු බළලුන්, ගුවන් හමුදා ගාරුඩ් සහ බීඑස්එෆ් ඇතුළු ඉන්දියානු සන්නද්ධ හමුදාවන්ගෙන් පාහේ කමාන්ඩෝ භටයන් 15,000 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් පුහුණු කර ඇත.

නිදහස් සටන්කාමියෙකු වන රාමකාන්ත් සීනාරිගේ දියණිය වන 49 හැවිරිදි සීමා පැවසුවේ මම ජාතිය වෙනුවෙන් ඇයගේ උපරිමය කරන සිවිල් වැසියෙක් පමණයි. මගේ පියා ජාතියේ නිදහස වෙනුවෙන් කළ සටන පිළිබඳ කතා මට ඇසුණි. එය දිරිගන්වනසුලු වූ අතර මට රට වෙනුවෙන් යමක් කිරීමට අවශ්‍ය විය, ”ඇය ඉන්දියන් එක්ස්ප්‍රස් වෙත පැවසුවාය. ඇය නිලධාරියෙකු සමඟ විවාහ වීමෙන් පසුව එම තීරණය වඩාත් ශක්තිමත් විය.

සීමා ජාතියට සේවය කිරීමට අදහස් කළද, සටන් පුහුණුව සඳහා ඇයගේ මුල් ආශාව නොවීය. මගේ ස්වාමිපුරුෂයා සමඟ ජ්‍යෙෂ් පොලිස් නිලධාරියෙකු බැලීමට යන අතරතුරේදී,  පුහුණු කොටස සිදු විය. මගේ නිරායුධ සටන් ශක්තිය ගැන නිලධාරියා බෙහෙවින් පුදුමයට පත් විය, ”සීමා සිහිපත් කළේය.

එතැන් සිට ආපසු හැරී බැලීමක් සිදු වී නැත. නමුත් මුම්බායිහි වෙසෙන යුවළක් තමන් කරමින් සිටි වැඩ සඳහා කිසිදු වැටුපක් ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළ බැවින් ගමන බාධාවකින් තොරව සිදු නොවීය. අපි බංකොලොත් භාවයට එරෙහිව සටන් කර, අපේ බඩු බාහිරාදිය විකුණා,  ජීවත් වෙමු. නමුත් ජාතියට සේවය කිරීමේ අපගේ අධිෂ්ඨානය අඩපණ වූයේ නැත.

වසර ගණනාවක් තිස්සේ මම මගේ කුසලතා වැඩි දියුණු කර ඇති අතර මම එම කුසලතා ලබා දෙමි. මීට වසර කිහිපයකට පෙර, ප්‍රධාන තුවාල දෙකකට පසු – පෘෂ්ඨවංශී අස්ථි බිඳීමක් සහ ඇම්නේෂියා රෝගයට තුඩු දුන් හිස තුවාල වීම පුහුණුව ලබා දීමේදී සීමාට තමා ගේ රැකියාව පිළිබදව මොහොතකට සැකයක් ඇති විය. දරුණු තුවාල සිදු වන ක්ෂේත්‍රයක දිගටම රැඳී සිටිය යුතුදැයි මම කල්පනා කළෙමි. නමුත් මම නිතරම සිතුවේ අත්හැරීම පරාජිතයාගේ තේරීමක් බවයි, ”ඇය පැවසුවාය. ඉතින්, ඇය සිය වැඩ කටයුතු කරගෙන ගිය අතර නවතම සටන් ක්‍රම පටිගත කිරීම හා ලේඛනගත කිරීම ආරම්භ කළාය. අද, ඇය එෆ්බී අයි සහ ඉන්ටර්පෝල් පුස්තකාලවල සොයාගත් ලොව ප්‍රථම සමීප සටන් පුහුණු විශ්වකෝෂය ඇතුළු පොත් කිහිපයක් රචනා කර ඇත.

සීමාට MBBS උපාධියක් ඇති නමුත් වෛද්‍ය වෘත්තිය ඇය සඳහා පසුපස ආසනයක් ලබාගෙන ඇති අතර වසරකට මාස 12 න් මාස අටකට ආසන්න කාලයක් ගතවේ. නමුත් පුහුණු පැවරුම් වලින් බැහැරව සිටින විට සීමා, අන්දරේහි සටන් යෝග්‍යතා ඇකඩමියේ බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් සමඟ කාලය ගත කිරීමට කැමතිය. බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් මගේ වයසෙන් අඩක් හා මගේ ප්‍රමාණය මෙන් දෙගුණයක් වන අතර තැළී පොඩි වී ඇත. නමුත් මම ඔවුන්ව ජයග්‍රහණය කරා තල්ලු කරනවා. වෛද්‍ය දියණියක වන ඇගේ දියණිය කෝමාල් ද එය අනුගමනය කර තිබේ.

කෝමාල් ඇකඩමිය මෙහෙයවන්නේ නියෝජ්‍ය පරිපාලන අධ්‍යක්ෂ ලෙසය. “මගේ නම සඳහන් කරන ආකාරයටම මම කුඩා කාලයේදී දුර්වලව සිටියෙමි. නමුත් මගේ මවගේ වැඩ දෙස බලන විට මටත් සටන් පුහුණුව අත්විඳීමට අවශ්‍ය විය. ”මෑතකදී ජර්මනියේ පැවති මිශ්‍ර සටන් කලා කූඩු සටනකදී පිරිමි විරුද්ධවාදියෙකු පරාජය කළ කෝමාල් පැවසීය.

සාම්ප්‍රදායිකව, විවිධ හේතූන් මත, පෙනුම හැරුණු විට කාන්තාවන්ගේ භෞතික ලක්ෂණ කෙරෙහි අපි වැඩි අවධානයක් යොමු නොකරමු. කාන්තාවන්ගේ ශාරීරික ශක්තිය පසුපස ආසනයක් ගෙන තිබේ. නමුත් සත්‍යය නම් අප එයින්  හෙම්බත්ව සිටින විට කාන්තාවන් දුබල ලෙස වටහා ගැනීමයි. කෝමාල් (26) පැවසීය. ඇකඩමිය සටන් පුහුණුව අපේක්ෂා කරන කාන්තාවන්ගේ සංඛ්‍යාව ඉහළ ගොස් තිබේ. එය කාන්තාවන්ගේ අරගලයේ පරිණාමය ගැන කතා කරයි. දැන් කාන්තාවන්ට වෘත්තියක් ලෙස ශක්තිය හඹා යෑමට අවශ්‍යයි, ”කෝමාල් පැවසීය.

මෑතකදී මව-දියණිය දෙදෙනා තරුණියන් සමඟ කතා කිරීමටත් පාසැල් හා විද්‍යාලවල අභිප්‍රේරණ කතා තුළින් ඔවුන්ගේ සිහින ලුහුබැඳීමටත් පෙළඹවූහ. ඔබ යැයි ඔබ සිතනමම ඔබ වනු ඇත. කාන්තාවන්ට පිරිමින් තරම් දක්ෂ, නිසි පුහුණුවක් ලබා දී ඇත. ඒ නිසා එතැනට ගොස් ලෝකය ජය ගන්න, ”සීමා පැවසීය. මෙය ඇය අද තරුණ ගැහැණු ළමයින්ට දෙන පණිවිඩයයි.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here