Home Entertainment සුනාමියෙන් පවුලම අහිමි වී යළිත් ජීවිතය ඇරඹූ සමලිංගික පෙම්වතිය – PHOTOS

සුනාමියෙන් පවුලම අහිමි වී යළිත් ජීවිතය ඇරඹූ සමලිංගික පෙම්වතිය – PHOTOS

1466

සොනාලි දැරණියගල රචනා කළ ‘Wave’ කෘතියට මුල්වෙන්නේ ඇගේ සැබෑ ජීවිතයේ විඳි අතිශය කටුක අත්දැකීමක්. නමුත්, 2004 වසරේ දී නිවාඩුවක් ගතකරන්න මෙරටට පැමිණ සිටියදී ඇගේ ආදරණීය සැමියා වූ ස්ටීවන් ලිසන්බර්ග්, දෙදරුවන් වූ වික්‍රම් (05) හා නිඛිල් (07) හා දෙමව්පියන් (ජෙමිණි හා එඩ්වර්ඩ්) සමග යාල වනෝද්‍යානයේ සංචාරය කරන අතරතුරදී සුනාමියට මුහුණදෙන්නට ඇයට සිද්ධ වෙනවා. අඩි 30ක් ගැඹුරු රුදුරු ජල කඳ සමග සටන් කරන ඇගේ ජීවිතය යම්තමින් බේරුණත් පවුලේ අනෙක් සියලුම සාමාජිකයින්ගේ ජීවිත බේරාගන්නට සොනාලිට හැකිවෙන්නේ නැහැ. විඳි දුක නිදහස් කරගන්නට ඇය රචනා කළ කෘතිය සම්මාන වලින් පිදුම් ලබනවා.

Image result for sonali deraniyagala

අපට හුරුපුරුදු ඇය නැවත වතාවක් ජීවිතය හොයාගෙන ගොස් ඇති අතර සොනාලිගේ ආදරවන්තිය වී හිඳින්නේ ‘හැරී පෝටර්‘ සිනමාපට මාලාවේද රඟපෑ සුප්‍රකට රංගන ශිල්පිනියක වන ෆියෝනා ෂෝයි.

සිය පෙම්වතිය ගැන මාධ්‍ය හමුවේ අනාවරණය කළ ෆියෝනා පවසන්නේ, ‘‘මං විවාහ වුණා, හැමවෙලාවේම රංගන කටයුතු සමගින් කාර්යබහුල වුණු නිසාම පවුල් ජීවිතය ගැන හිතන්න මට කාලයක් තිබුණේ නැහැ. ඒත්, මට ආදරේ කරන කෙනා දැන් මට මුණගැහිලා ඉන්නවා. මගේ ජීවිතේ ගැන ආයෙත් හිතන්න පුළුවන්‘‘ යන්නයි.

Image result for sonali deraniyagala

සොනාලි මේ වනවිට ලන්ඩනයේ School of Oriental and African Studies හි ආර්ථික විද්‍යා මහාචාර්යවරියක ලෙස කටයුතු කරන අතර නිව්යෝර්ක්හි කොළොම්බියා විශ්වවිද්‍යාලයේ School of International and Public Affairs අංශයේ බාහිර කථිකාචාර්යවරියක ලෙස ද සේවයේ නිරත වනවා.

මේ දෙපළට ලන්ඩනයේ මෙන්ම නිව්යෝර්ක්හි ද නිවාස තිබෙන අතර සොනාලි හා ෆියෝනා ආදරවන්තයින් වූ පසු කීපවරක්ම මෙරටට ද පැමිණ තිබෙනවා.

එමෙන්ම ඔවුන් දෙදෙනා ඇති අතර ඔවුන් ගාලු සාහිත්‍යය උළෙලට ද දායක වී තිබෙනවා.

ෆියෝනාගේ ප්‍රියතම ලේඛිකාවන් අතර සුවිශේෂී තැනක් සොනාලිට හිමිවන අතර ‘Wave’ කෘතිය ගැන වරෙක ෆියෝනා පැවසුවේ, ‘‘සොනාලිට ඇගේ සැමියා, දරුවන් හා මාපියන් අහිමි කළ සංවේදී හා අතිශය අපූරු මතක සටහන් පෙළක් මේ කෘතියෙන් දැනහඳුනාගන්නට හැකියි. ඇය ජීවිතය රැකගන්නේ ගහක අත්තක එල්ලිලා. අකාරුණික ලෙස වෙන් වෙන්න කලින් ඇය හා පවුලේ උදවිය ලන්ඩනයේ ගෙවූ ප්‍රීතිමත් ජීවිතය ගැන ඊට පස්සේ කෘතිය පුරා විස්තර කර තිබෙනවා. ‘Wave’ කෘතිය මාව සසල කළා.‘‘ යන්නයි.

Image result for fiona shaw

“මේ වසර ගණනාව පුරාම මම යාලට පැමිණියෙමි. කොළඹ සිට එන ගමනේදී උඩවලවේ ජලාශය ළඟාවත්ම මම ඉවත බලා ගතිමි. දිදුලන ජලයට ඉහළින් උකුස්සන් උඩු සුළඟේ පියාසර කරන මේ ස්ථානය වික්‍රම් ප්‍රිය කළේය. දෙදහස් හතරේ දෙසැම්බර් විසි හය වෙනිදා රාත්‍රියේ මා කොලඹ කැඳවාගෙන යද්දී රථය ජලාශය ඔස්සේ ගමන් කරන විට මම හිස දෙකකුල් අතර සඟවා ගතිමි. වික් මෙය යළි කිසිදිනක නොදකිනු ඇත. එහෙයින් මට එය බැලිය නොහැකි යැයි මම සිතුවෙමි. සය වසරකට පසු මම ස්ටීව් ගේ සොයුරිය හා ඇගේ පවුලේ උදවිය සමග මේ පාරේම ගමන් කරමින් සිටිමි. එහෙත් රළෙන් පසු ප්‍රථම වතාව මට එදෙස බලන්නට පුළුවවන“ – ‘Wave’ – සොනාලි දැරණියගල (පරිවර්තනය – මාලිනී ගෝවින්නගේ)

Image result for sonali deraniyagala

උපුටා ගැනීම – ගාර්ඩියන්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here