Home World ත්‍රිවේනි ආචර්‍යා; ලිංගික සූරාකෑමට එරෙහි වූ ගැහැණිය

ත්‍රිවේනි ආචර්‍යා; ලිංගික සූරාකෑමට එරෙහි වූ ගැහැණිය

494
0

ත්‍රිවේනි ආචාර්‍යා වීරවරියක් වෙන්නෙ කොහොමද?

දිගු කලක් අහෝසි කර නීතිවිරෝධී වුවද, වහල්භාවය විවිධ ස්වරූපවලින් පවතී. නූතන වහල්භාවය, මිනිස් ජාවාරම ලෙස වඩාත් ප්‍රචලිත, වාණිජ ලිංගික සූරාකෑම සඳහා ඩොලර් මිලියන ගණනක් උපයන කර්මාන්තයකි. එය ලොව පුරා මිලියන 45 ක ජනතාවකට බලපානු ඇතැයි ඇස්තමේන්තු කර ඇති අතර එම සංඛ්‍යාව වසරින් වසර වර්ධනය වේ.

දකුණු ආසියාවේ මිනිස් ජාවාරමේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්ව ඇත්තේ ඉන්දියාවයි. රටේ ඇස්තමේන්තුගත ලිංගික ශ්‍රමිකයන් මිලියන 20 ක් අතරින් කාන්තාවන් සහ ගැහැනු ළමයින් මිලියන 16 න් අති බහුතරයක් ලිංගික ජාවාරමට ගොදුරු වේ.

අසරණ තරුණ ගැහැණු ළමයින් සහ කාන්තාවන් දේශ සීමාව හරහා මෙන්ම දුප්පත් රාජ්‍යයන්ගෙන් ලිංගික වෙළඳාමට ඇදී එති. ඔවුන් වහලුන් ලෙස විකුණනු ලැබේ, ගණිකා වෘත්තියට බල කරනු ලැබේ, බොහෝ විට වෙනත් රටවලට සපයනු ලැබේ. නූතන වහල්භාවයට බැඳී සිටින මෙම අහිංසක ජීවිත බේරා ගැනීමේ අභිලාෂයෙන් බලහත්කාරයෙන් මුදා ගැනීමේ පදනම 2000 දී බෝල්ක්‍රිෂ්ණ ආචාර්යා සහ ත්‍රිවිධී බෝල්ක්‍රිෂ්ණ ආචාර්යාගේ දැඩි උත්සාහයෙන් උපත ලැබීය.

සියල්ල ආරම්භ වූ ආකාරය

1993 දී එක් හොඳ සවස් වරුවක, නළු සුනිල් දත් මුම්බායි හි කමතිපුර රතු එළිය ප්‍රදේශයේ ලිංගික ශ්‍රමිකයන් හමුවී රාඛි ගැටගැසීමට යන බවට කටකතාවක් පැතිර ගියේය. එවකට තරුණ මාධ්‍යවේදියෙකු වූ ත්‍රිවනී ආචාර්යා එම ස්ථානයට පැමිණියේ තම මාද්‍ය ආයතනය වෙනුවෙන් සිදුවීම් වාර්තා කිරීමට ය.

සුනිල් දත් සහභාගී වූ අවස්ථාවට වඩා ගණිකා නිවාසය නැරඹීමට තමා උනන්දුවක් දක්වන බව ත්‍රිවිධි එම ස්ථානයට පැමිණි විට තේරුම් ගත්තාය. ඇය ලී පෙට්ටි වැනි කාමර සහිත කුඩා මංතීරුවකට ඇවිද ගිය අතර ඇයට තරුණියන් තිදෙනෙකු මුණගැසුණු අතර ඇය ලිංගික ශ්‍රමිකයන්ගේ දියණියන් යැයි උපකල්පනය කළාය.

ඇය පුදුමයට පත් කරමින්, එම ගැහැණු ළමයින් ඔවුන්ගේ දියණියන් නොව, ජාවාරමට ගොදුරු වූවන් බව ත්‍රිවිධී සොයා ගත්තාය.

මම ඔවුන්ගෙන් ඇහුවා ඔවුන් කොහෙන්ද කියලා. ඔවුන් මට කිව්වා ඔවුන්ව පැහැරගෙන නේපාලයෙන් ගෙනාවා කියලා. ඔවුන්ට දැඩි ලෙස ඉවත්ව යාමට අවශ්‍ය විය. එක කාන්තාවක් ඔවුන්ට කෑගැසූ අතර ඔවුන් ඇතුළට දිව ගියා.

බලහත්කාරයෙන් ගණිකා වෘත්තියේ අඳුරු අනතුරු සමඟ ට්‍රිවේනිගේ කෙටි හමුව මෙය විය. ඉන්පසුව ඇය මාධ්‍යවේදිනියක ලෙස සිය ජීවිතයට නැවත පැමිණියාය.

වසර ගණනාවකට පසු, තම ස්වාමිපුරුෂයාගේ සාප්පුවක සේවය කරමින් සිටි විකුණුම්කරුවෙකු පාපොච්චාරණය කළේ තමා නිදහස් කර විවාහ කර ගැනීමට කැමති ලිංගික සේවකයෙකු සමඟ ආදරයෙන් බැඳී ඇති බවයි. ට්‍රිවේනිගේ ස්වාමිපුරුෂයා තම බිරිඳ ගණිකා නිවාසයට ගිය ආකාරය සහ එය ඇයට කෙතරම් ගැඹුරින් බලපෑවාද යන්න තවමත් සිහිපත් වේ. යුවළ එක්ව දැරිය බේරා ගැනීමට තීරණය කළහ.

ඔවුන් එම ස්ථානයට පැමිණි විට තවත් ගැහැනු ළමයින් පහළොස් දෙනෙක් පැමිණ ඔවුන්ට පිටත්ව ගොස් නැවත සිය නිවෙස් කරා යාමට අවශ්‍ය බව පැවසූහ. පොලිසියෙන් උදව් ලබා ගත් මෙම යුවළ ඔවුන්ව නිදහස් කර කිහිප දෙනෙකු ඔවුන්ගේ පවුල් සමඟ සම්බන්ධ කළහ. අනෙක් අය, ඔවුන්ගේ පවුල් පිළිගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කළ අතර, ජාවාරම් කරන ලද නේපාල ගැහැණු ළමයින් සඳහා පුනරුත්ථාපන මධ්‍යස්ථානයක් වන මයිටි නේපාලයට ගෙන එන ලදී.

පැහැරගෙන ගොස් ජාවාරම් කරන තරුණියන් බේරාගෙන පුනරුත්ථාපනය කිරීම සඳහා වැඩ කිරීමේ අවශ්‍යතාවය මගේ ස්වාමිපුරුෂයාට දැනුණේ එවිටයි. අපි අපේ ජීවිත ඔවුන් වෙනුවෙන් කැපකිරීමට තීරණය කළා,” ට්‍රිවේනි පැවසීය

මුල් කාලය

මෙම යුවළ මුම්බායි හි පිහිටි ඔවුන්ගේම නිවසේ නවාතැන්පලකින් ආරම්භ විය. මුල් කාලයේ බෝල්ක්‍රිෂ්ණා රහසිගතව ගොස් ගණිකා නිවාසවලට ගියේ තරුණ ගැහැණු ළමයින් ගණිකා වෘත්තියට බලහත්කාරයෙන් ගෙන ඒම ගැන හා පැන යාමට අවශ්‍ය බව සොයා ගැනීමට පමණි.

බෝල්ක්‍රිෂ්ණා සිය ව්‍යාපාරය අතහැරියේ තම මුළු කාලයම ඒ වෙනුවෙන් කැප කිරීමට ය. ත්‍රිවනී තවමත් දිවා කාලයේ මාධ්‍යවේදියෙකු ලෙස සේවය කළ අතර රාත්‍රියේදී ගැහැනු ළමයින් බේරා ගැනීමට ඇය තම සැමියාට සහ කණ්ඩායමට සහාය වූවාය. ත්‍රිවිධි පවසයි,

අපගේ එක් ගලවා ගැනීමේ මෙහෙයුමක් ආවරණය කිරීම සඳහා මාධ්‍යවේදියෙක් ට සිදුවිය. ප්‍රවෘත්ති වේගයෙන් පැතිර ගිය අතර 2001 දී අපට රීබොක් මානව හිමිකම් සම්මානය පිරිනමන ලදි. සම්මානය ලබා ගැනීම සඳහා මම පුනරුත්ථාපන කටයුතු වලින් පිටතට පැමිණි එක් අයෙකු යැව්වෙමි.

ඔවුන්ගේ උත්සාහය ඉතා ඉක්මණින් පිළිගැනීමට පටන් ගත් අතර, 2003 දී, ගැහැණු ළමයින්ට රැකවරණය සැලසීම සඳහා පරිත්‍යාගයක් ලෙස මහල් හතක ගොඩනැගිල්ලක් ඔවුන්ට ලැබුණි.

කෙසේවෙතත්, ගමන අපහසු දෙයක් මිස වෙන කිසිවක් නොවේ. මෙම යුවළට බොහෝ විට ඇමතුම් හෝ ලිපි මගින් තර්ජනය කරන ලදී. සමහර විට ඔවුන්ට පොලිසියේ සහාය ලැබුණු අතර තවත් විටෙක දූෂිත නිලධාරීන් විසින් ඔවුන්ට හිරිහැර කරනු ලැබීය. මෙම ගැහැණු ළමයින් වෙනුවෙන් සටන් කිරීමට අධිෂ්ඨාන කරගෙන, බෝල්ක්‍රිෂ්ණා සහ ත්‍රිවිධී උත්සාහය අත්හැරියේ නැත. බිය ඉක්මනින් යථාර්ථයක් බවට පත්විය, 2005 දී බෝල්ක්‍රිෂ්ණා හදිසි අනතුරකට මුහුණ දී සිය ජීවිතය නැති කර ගත්තේය.

හදිසි අනතුරක් ලෙස වාර්තා වුවද, තම ස්වාමිපුරුෂයාට පයින් ගසා තර්ජනය කළ අය විසින් එය මෙහෙයවූ බව ත්‍රිවනීට හැගුනි.

පසුතැවිල්ල සහ බලාපොරොත්තු සුන්වීම ත්‍රිවනීව කම්පා කළ නමුත් ඇයගේ මෙහෙයුමේ ඇයව නැවැත්විය නොහැකි විය. කාලය ගෙවී ගොස් ඇයව තව තවත් ශක්තිමත් කළේ මෙම කැත, මානසික හා ශාරීරික හිංසනයට ලක් වූ, මුදල් ඉපයීමේ ව්‍යාපාරයට හසු වූ ගැහැණු ළමයින් බේරා ගැනීමට ඇය සියල්ලන්ම යෙදවීමෙනි.

ගලවා ගැනීමේ සිට පුනරුත්ථාපනය දක්වා

ට්‍රිවේනිගේ පදනම විසින් බේරාගත් ගැහැණු ළමයින්ට සැනසිල්ල ලබා දෙන අතර සාමාන්‍ය ජීවිතයක් නැවත ආරම්භ කිරීමට අවස්ථාවක් ලබා දේ. පූර්ණ කාලීන කාර්ය මණ්ඩලයේ 100 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක්, 100 කට අධික සංඛ්‍යාවක් සිටින ජාලයක්, මුම්බායි, පූනේ සහ දිල්ලියේ නවාතැන් නිවාස හතරක්, ශාඛා කාර්යාල හතරක් ඇති මෙම පදනම වෘත්තීය පුහුණුව, මනෝ-සමාජ උපදේශනය, ගෘහස්ථව සපයයි. පාසල් අධ්‍යාපනය, එච්.අයි.වී ප්‍රතිකාර, පශ්චාත් කම්පන සෞඛ්‍ය සේවා ආධාර, දේශසීමා නැවත මෙරටට ගෙන්වා ගැනීම සහ වැරදිකරුවන්ට එරෙහිව නඩු පැවරීම සඳහා නීති ආධාර ඇතුළු වෛද්‍ය පහසුකම් සඳහා ප්‍රවේශය ද ලබයි.

මේවා වසර ගණනාවක අරගල, තර්ජන ඇමතුම් සහ වැරදිකරුවන්ගේ නැවත නැවත පහරදීම් ය. ඉතා මෑතකදී, 2016 දී, පදනමේ කාර්ය මණ්ඩලයට පහර දෙන ලදී. එහෙත්, ත්‍රිවිධී ශක්තිමත්, ශුභවාදී සහ ඇයට හැකි තරම් තරුණ ගැහැනු ළමයින් හා පුනරුත්ථාපනය කිරීමට අධිෂ්ඨාන කරගෙන සිටී.

ජාතික හා ජාත්‍යන්තර සම්මාන රාශියක් ලබාගත් ට්‍රිවේනි සිය ආධාරක ජාලය සමඟ දශක දෙකකට වැඩි කාලයක් තිස්සේ ගණිකා නිවාසවල ගලවා ගැනීමේ මෙහෙයුම් සිදුකරමින් සිටී. මේ දක්වා ඇය ගැහැනු ළමයින් 5,000 ක් බේරාගෙන පුනරුත්ථාපනය කර ඇති අතර සෑම වසරකම සාමාන්‍යයෙන් ගැහැනු ළමයින් 300 ක් ඉන්දියාවෙන් සහ අසල්වැසි රටවලින් බේරා ගනු ලැබේ.

අත්තිවාරමේ ආධාරයෙන්, මෙම ගැහැණු ළමයින්ට අපයෝජනය හා භීෂණය පිළිබඳ ඔවුන්ගේ කැළැල් මතකයන් ඉක්මවා ගොස් අභිමානය හා යහපැවැත්ම පිළිබඳ හැඟීමක් ඇති නව ජීවිතයක් ආරම්භ කිරීමට හැකි වේ.

වීරයන් යනු ඔවුන් ගේ ක්‍රියාවන් සෑම විටම අනෙකාගෙ යහපත වෙනුවෙන් කැප කරන්නෝය. ත්‍රිවේනි යනු එය ඔප්පු කර පෙන් වූ ගැහැණියකි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here