Home Environment දේශගුණික අර්බුදයට මුහුණ දීම සඳහා ඉතියෝපියාව පැය 12 ක දී මීලියන...

දේශගුණික අර්බුදයට මුහුණ දීම සඳහා ඉතියෝපියාව පැය 12 ක දී මීලියන 350 ගස් සිටුවයි

720
0

අග්‍රාමාත්‍ය අබී අහමඩ්,  අඩිස් අබාබාහි ගසක් සිටුවයි.


ඉතියෝපියාවේ එක් දිනක් තුළ මිලියන 350 ක පමණ ගස් රෝපණය කර ඇති බව රජයේ අමාත්‍යවරයෙක් පැවසීය. මෙම රෝපණය මෙම ගිම්හානයේදී රට තුළ ගස් බිලියන 4 ක් වගා කිරීමේ ජාතික හරිත උරුමයවැඩසටහනක කොටසකි. සෑම පුරවැසියෙකුටම අවම වශයෙන් බීජ පැල 40 ක් වත් සිටුවීමට දිරිගැන්වීම මෙහි අරමුන වන අතර සිවිල් සේවකයින්ට සහභාගී වීම සඳහා රජයේ කාර්යාල වසා දමා ඇති බව වාර්තා වේ.

නියඟයෙන් පීඩා විඳින රටේ වන විනාශය සහ දේශගුණික විපර්යාසයන් විසඳීම ව්‍යාපෘතියේ අරමුණයි. එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තාවට අනුව, ඉතියෝපියාවේ වනාන්තර ආවරණය 2000 දශකයේ දී 4% ක් වූ අතර එය සියවසකට පෙර 35% ට වඩා අඩු විය.

ඉතියෝපියාවේ නවෝත්පාදන හා තාක්‍ෂණ අමාත්‍ය ආචාර්ය ගෙටාහුන් මෙකුරියා, දවස පුරා රෝපණය කරන ලද ගස් සංඛ්‍යාව ඇස්තමේන්තු කර ඇත. සඳුදා පාන්දර වන විට ඔහු එම ප්‍රමාණය මිලියන 353 ක් විය.

මෙම අභියෝගය නිසා අප්‍රිකාවේ දෙවන වැඩිම ජනගහනය සහිත රටේ පුරවැසියන් එක් දිනක් තුළ ගස් මිලියන 200 ක් සිටුවීමට උනන්දු කර තිබේ. 2017 දී ඉන්දියාව ලෝක වාර්තාවක් තැබුවේ ස්වේච්ඡා සේවකයන් මිලියන 1.5 ක් පමණ පැය 12 ක් තුළ මිලියන 66 ක් රෝපණය කළ අවස්ථාවේදීය.

මුළු කන්නය සඳහා ඉතියෝපියාවේ ඉලක්කය ඊටත් වඩා විශාල ය. මැයි සහ ඔක්තෝබර් අතර – “වැසි සමයේදී” ගස් බිලියන 4 ක් සිටුවීම ජාතික ගස් සිටුවීමේ ව්‍යාපාරයේ අරමුණයි.

එඩින්බරෝ නේපියර් විශ්ව විද්‍යාලයේ දැව විද්‍යා හා තාක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයේ ප්‍රධානී ආචාර්ය ඩෑන් රිඩ්ලි-එලිස් මහතා මෙසේ පැවසීය. ගස් කාබන් ඩයොක්සයිඩ් වාතයේ අවශෝෂණය කර ගැනීමෙන් දේශගුණික විපර්යාසයන් අවම කර ගැනීමට උපකාරී වේ. විශේෂයෙන් ශුෂ්ක රටවල ඉඩම් හායනය, ඔවුන් ආහාර, නවාතැන්, ඉන්ධන, ආහාර, ඖෂධ, ද්‍රව්‍ය හා ජල සැපයුම ආරක්ෂා කරයි.

“සැබවින්ම සිත් ඇදගන්නා සුළු කාර්යයක් වන්නේ සරල ගස් සිටුවීම පමණක් නොව, ගස්වල සහ ජනතාවගේ කෙටිකාලීන හා දිගු කාලීන අවශ්‍යතා සැලකිල්ලට ගැනීම විශාල හා සංකීර්ණ අභියෝගයක කොටසකි “

ඉඩම් පරිහානිය, පාංශු ඛාදනය, වන විනාශය සහ පුනරාවර්තන නියඟය සහ ගංවතුර කෘෂිකර්මාන්තය උග්‍රවීමත් සමඟ දේශගුණික අර්බුදයේ බලපෑමෙන් ද ඉඩම් වලින් වට වූ රට පීඩා විඳිති. ඉතියෝපියාවේ ජනගහනයෙන් සියයට අසූවක් ජීවනෝපාය ලෙස කෘෂිකර්මාන්තය මත රඳා පවතී.

2017 දී ඉතියෝපියාව අප්‍රිකානු වනාන්තර භූ දර්ශන ප්‍රතිසංස්කරණ වැඩසටහනේ කොටසක් ලෙස හෙක්ටයාර් මිලියන 100 ක භූමි ප්‍රමාණයක් යථා තත්වයට පත් කරන බවට ප්‍රතිඥා දෙමින් තවත් අප්‍රිකානු රටවල් 20 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සමඟ එක් විය.

ලෝකයේ නැතිවූ වනාන්තර ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීමෙන් මිනිස් ක්‍රියාකාරකම් හේතුවෙන් වායුගෝලයේ පවතින කාබන් වලින් තුනෙන් දෙකක්ම ඉවත් කළ හැකි බව නවතම අධ්‍යයනයකින් ඇස්තමේන්තු කර ඇත.

ස්විට්සර්ලන්ත විශ්ව විද්‍යාලයේ ඊ.ටී.එච් සූරිච් හි පර්යේෂකයන් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ ලොව පුරා දිරාපත් වූ වනාන්තර යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමෙන් කාබන් ටොන් බිලියන 205 ක් පමණ අල්ලා ගත හැකි බවයි. ගෝලීය කාබන් විමෝචනය වසරකට ටොන් බිලියන 10 ක් පමණ වේ.

එබැවින් ඉතියෝපියාවේ මෙම පියවර ලෝකයේ අනෙක් රවල් වලට ලබා දෙන පණිවිඩය ඉතා වැදගත් එකකි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here