Home World මොනවද මේ බ්‍රික්ස් (BRICs) ?

මොනවද මේ බ්‍රික්ස් (BRICs) ?

1257
0

 (බ්‍රික්) යනු කුමක්ද?

බ්‍රික් යනු බ්‍රසීලය, රුසියාව, ඉන්දියාව සහ චීනය යන රටවල ආර්ථික ආරම්භයකි. 2050 වන විට මෙම රටවල් හතර නිෂ්පාදිත භාණ්ඩ, සේවා සහ අමුද්‍රව්‍ය සපයන ප්‍රමුඛ සැපයුම්කරුවන් බවට පත්වනු ඇතැයි ආර්ථික විද්‍යාඥයෝ විශ්වාස කරති. චීනය සහ ඉන්දියාව පිළිවෙලින් නිෂ්පාදිත භාණ්ඩ හා සේවා සපයන ලොව ප්‍රමුඛතම සැපයුම්කරුවන් බවට පත්වනු ඇති අතර බ්‍රසීලය සහ රුසියාව අමුද්‍රව්‍ය සැපයුම්කරුවන් ලෙස ඒ හා සමානව ප්‍රමුඛ වනු ඇත.

2050 වන විට බ්‍රික් ජාතීන් ලෝකයේ වඩාත්ම ප්‍රමුඛ ආර්ථිකයන් බවට පත්විය හැකි යැයි විශ්වාස කෙරේ. මෙම ජාතීන් ලෝකයේ භූමියෙන් හතරෙන් එකක් (හෝ වර්ග කිලෝමීටර් මිලියන 68.5 කට වඩා වැඩි) ආවරණය කරන අතර බිලියන 3 කට ආසන්න ජනකායක් වාසය කරයි . ලෝකයේ මුළු ජනගහනයෙන් 40% ක් පමණ. ඩොලර් මිලියන ට්‍රිලියන 20 ක ඒකාබද්ධ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයක් සමඟ බ්‍රික් ජාතීන්ට යම් දිනෙක ලෝකයේ විශාලතම ආයතනය බවට පත්විය හැකිය.

මෑත වසරවලදී, දකුණු අප්‍රිකාව බ්‍රික් ආයතනයට බැඳීම සඳහා උත්සාහයන් ආරම්භ කර ඇති අතර 2010 දී බ්‍රික්ස් ආයතනයට බැඳීමට ආරාධනා කරන ලදී. ඉන්දුනීසියාව සංවිධානයට එක් කිරීම පිළිබඳව ද සාකච්ඡා වී තිබේ.

මෙම වර්ධනයට හේතු වී ඇත්තේ මෙම රටවල ශ්‍රම හා නිෂ්පාදන පිරිවැය අඩු වීමයි. 2010 දී දකුණු අප්‍රිකාව පස්වන රට ලෙස ඇතුළත් කිරීම සඳහා බ්‍රික් ආරම්භය පුළුල් විය. බොහෝ සමාගම් බ්‍රික් රටවල් විදේශ ව්‍යාප්තියේ ප්‍රභවයක් ලෙස හෝ විදේශ සෘජු ආයෝජන (එෆ්ඩීඅයි) අවස්ථා ලෙස උපුටා දක්වයි. ආයෝජනය කිරීමට පොරොන්දු වූ ආර්ථිකයන් ඇති රටවල විදේශ ව්‍යාපාර ව්‍යාප්තිය සිදු වේ.

ගෝලීය ආධිපත්‍යයේ බ්‍රික්ගේ වර්ධනය

1990 දී බ්‍රික් රටවල් ගෝලීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් (දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන්) 11% ක් විය. 2014 වන විට මෙම අගය 30% කට ආසන්න විය. 2008 මූල්‍ය අර්බුදය අවට වටිනාකම පහත වැටීමෙන් පසුව මෙම සංඛ්‍යාලේඛන 2010 දී ඉහළ අගයක් ගනී.

බ්‍රික් රටවල් මුලින් වේගයෙන් වර්ධනය වන වෙළඳපල ආර්ථිකයන් ලෙස 2001 දී ගෝල්ඩ්මන් සැක්ස් හි ජිම් ඕ නීල් විසින් පුරෝකථනය කරන ලදී. ගෝල්ඩ්මන් සැක්ස් නිබන්ධනය මෙම රටවල් යුරෝපීය සංගමය (යුරෝපා සංගමය) වැනි දේශපාලන සන්ධානයක් හෝ විධිමත් වෙළඳාමක් යැයි තර්ක නොකරයි. ඒ වෙනුවට, එය ආර්ථික බලකොටුවක් ලෙස ඔවුන්ට බලය ඇති බව සහතික කරයි. බ්‍රික් රටවල් විධිමත් වෙළඳ ගිවිසුම් ප්‍රකාශයට පත් කර නැත, නමුත් නායකයින් නිතිපතා එකට සමුළුවලට සහභාගී වන අතර බොහෝ විට එකිනෙකාගේ අභිලාෂයන්ට අනුකූලව ක්‍රියා කරයි. 2050 වන විට මෙම ආර්ථිකයන් වර්තමාන ප්‍රධාන ආර්ථික බලවතුන්ට වඩා ධනවත් වනු ඇතැයි අනුමාන කෙරේ.

මෙම යෙදුම භාවිතා කළ ගෝල්ඩ්මන් සැක්ස්, විශේෂයෙන් බ්‍රික් ආර්ථිකයන්හි අවස්ථාවන් ඉලක්ක කර ගනිමින් ආයෝජන අරමුදලක් නිර්මාණය කළේය. එහෙත් එය එම අරමුදල 2015 දී පුළුල් නැගී එන වෙළඳපල අරමුදලක් සමඟ ඒකාබද්ධ කළේ ආර්ථිකයන්හි වර්ධන අපේක්ෂාවන් මන්දගාමී වීමෙන් පසුව ය.

ගෝල්ඩ්මන් සැක්ස් විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ඕනීල්ගේ 2001 වාර්තාවේ ඔහු සඳහන් කළේ 2002 දී ගෝලීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය 1.7% කින් ඉහළ යනු ඇති බවයි. බ්‍රික් රටවල් ජී -7 ට වඩා වේගයෙන් වර්ධනය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර තිබේ. ජී -7 යනු කැනඩාව, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ඉතාලිය, ජපානය, එක්සත් රාජධානිය සහ එක්සත් ජනපදය ඇතුළත් වන වඩාත්ම දියුණු ගෝලීය ආර්ථිකයන් හතෙන් එකකි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here