Home World ක්ලියෝපැට්රා ගැන ඔබ නොදැන සිටි දේවල්

ක්ලියෝපැට්රා ගැන ඔබ නොදැන සිටි දේවල්

1029
0

ක්ලියෝපැට්රා යනු ඉතිහාසයේ වඩාත්ම ප්‍රසිද්ධ කාන්තාවකි, ඇයගේ සුන්දරත්වය හා බුද්ධිය නිසා ම ඇය විශාල ප්‍රසිද්ධියක් උසුලයි. ජුලියස් සීසර් සහ මාක් ඇන්ටනි සමඟ ඇයගේ ප්‍රේම සම්බන්ධතා පැවති බව ඉතිහාසය සාක්ෂි දරයි . ක්‍රි.පූ. 51 දී ඇගේ පියා වන XII ටොලමිගේ අභාවයෙන් පසු ඇය ඊජිප්තුවේ රැජින බවට පත් වූ අතර බොහෝ විට හොලිවුඩ් චිත්‍රපට විසින් ඇය ව නිරූපණය කරනු ලබන්නේ විචිත්‍රවත් ස්ත්‍රී මාරකයක් ලෙස ය. ක්ලියෝපැට්රා ගැන ඔබ කොපමණ දන්නේද? ඇය ඇත්තටම නියම සුන්දර කෙනෙක්ද? ඇය රැජින වූයේ කෙසේද?

ක්ලියෝපැට්රා ගැන අප දන්නා යැයි සිතන බොහෝ දේ හුදෙක් රෝම ප‍්‍රචාරයේ දෝංකාරය බව මේරි හාමර් තර්ක කරයි. ඒ නිසා ම හාමර් මෙම ඊජිප්තු රැජින ගැන එතරම් නොදන්නා කරුණු හයක් හෙළි කරයි

කාන්තාවක් ලෙස, ඉතා ධනවත් රටක පාලකයා වූ ක්ලියෝපැට්රාගේ ස්වාධීනත්වය රෝමයට පිළිකුලකි. එපමණක්ද නොව, ඇය ඔවුන්ගේ ප්‍රධාන ජෙනරාල්වරුන් දෙදෙනෙකු වන සීසර් සහ මාක් ඇන්ටනි පොළඹවාපසුව රෝමයට එරෙහි යුද්ධයකදී ඇන්ටනි සමඟ එක්විය.

යුරෝපයෙන් පිටත, අප්‍රිකාවේ සහ ඉස්ලාමීය සම්ප්‍රදායේ දී ඇයව වෙනස් ආකාරයකින් සිහිපත් කරන ලදී. අරාබි ලේඛකයින් ඇයව විශාරදයකු ලෙස හඳුන්වන අතර, ඇගේ මරණයෙන් වසර 400 කට පසු ඊජිප්තුවෙන් පිටත තවත් දකුණේ සිට බැතිමතුන් ආකර්ෂණය කර ගත් ආගමික මධ්‍යස්ථානයක් වන ෆිලේ හි ක්ලියෝපැට්රාගේ පිළිමයක් ගෞරවයට පාත්‍ර විය.

නමුත් ඔබ දැන සිටියාද

ක්ලියෝපැට්රා ජුලියස් සීසර්ගේ මිතුරෙකු වූ අතර ඇය සිංහාසනය මත ස්ථාපිත කිරීමට උදව් කළාය.

පසුව ඇය නයිල් ගඟේ මුහුදු ගමනක් සඳහා තමා හා එක්වන ලෙස ඔහුට ආරාධනා කළ අතර, පසුව ඇය පුතෙකු බිහි කළ විට, ඇය දරුවාට සීසරියන් යන නම තැබුවාය, කුඩා සීසර්’.

රෝමයේ මෙය අපකීර්තියක් ඇති කළේය. සීසර්ට කැල්පර්නියා සමඟ විවාහ වී සිටියත් ඇයට පෙර භාර්යාවන් දෙදෙනෙකු සිටියත් සීසර්ට වෙනත් පුතුන් නොමැති නිසාත් ඔහු රෝමයේ බලවත්ම මිනිසා බවට පත්වූ නිසාත්  මෙය පිළිකුලක් ලෙස ඔවු හූ සිතූව හ. එලයිට් රෝමානුවන් බලය බෙදා ගැනීමට අදහස් කළ නමුත් සීසර්ට රජ කෙනෙකු මෙන් උත්තරීතර වීමට අවශ්‍ය බව පෙනෙන්නට තිබුණි. එය දෙගුණයක දරාගත නොහැකි අපේක්ෂාවක් විය

ක්ලියෝපැට්රාගේ සුන්දරත්වය පිළිබඳ මන:කල්පිතයන් එයම වේ.

මාර්ක් ඇන්ටනිගේ ග්‍රීක චරිතාපදානය වන ප්ලූටාර්ක් කියා සිටියේ එය ඇගේ පෙනුම එතරම්ම බලවත් නොවන නමුත් ඇගේ සංවාදය සහ බුද්ධිය බලවත් ව පැවති බව යි.

ක්ලියෝපැට්රා දේශපාලන පෙනුම අනුව වෙනස් ආකාරයකින් පෙනී සිටිමින් ඇය පෙනී සිටි ආකාරය පාලනය කළේය. නිදසුනක් වශයෙන්, උත්සව අවස්ථාවන්හිදී ඇය අයිසිස් දේවතාවිය ලෙස සැරසී සිටිනු ඇත. ඊජිප්තු පාලකයින් තමන්ව ස්ථාපිත දේවතාවියක් ලෙස හඳුනා ගැනීම සාමාන්‍ය දෙයක් විය. ඊජිප්තුවේ මුද්‍රණය කරන ලද ඇගේ කාසි මත, මේ අතර, ඇය පාලනය කිරීමට ඇයට උරුම වූ අයිතිය අවධාරණය කිරීම සඳහා, ඇගේ පියාගේ ශක්තිමත් හකු රේඛාව පෙන්වීමට තෝරා ගත්තාය.

ඇය ගේ රුව අඹා ඇති මූර්ති අපට ඇගේ පෙනුමට වැඩි හෝඩුවාවක් ලබා නොදේ. සම්භාව්‍ය ශෛලියේ හිස් දෙකක් හෝ තුනක් ඇත, නමුත් ඊජිප්තු විලාසිතාවේ සම්පූර්ණ දිග ප්‍රතිමා ගණනාවක් ඇත, මේවායේ ඇගේ පෙනුම බෙහෙවින් වෙනස් ය.

ක්ලියෝපැට්රා රෝමයේ ජීවත් වූයේ ඔහු භාතනය කරන අවස්ථාවේ ජූලියස් සීසර්ගේ අනියම් බිරිඳ ලෙසය.

ක්‍රි.පූ. 44 දී සීසර් ඝාතනය කිරීමෙන් අදහස් කළේ ක්ලියෝපැට්රා අනතුරට පත්ව ඇති බැවින් ඇය එකවරම පිටව ගිය බවයි. ඇගේ කුඩා පුත් සීසරියන් සමඟ ඇය සීසර්ගේ නිවසේ සිට ටයිබර් ගඟට එහා පැත්තේ පිහිටි මාළිගාවක වාසය කර ඇත (බොහෝ විට ඇය එහි ස්ථිර පදිංචිය නොගෙන සිටියත් ඊජිප්තුවේ සිට නිතිපතා නැවත පැමිණියාය ).

පුදුමයට කරුණක් නම්, ක්ලියෝපැට්රා එහි රජවරුන් ඉවත් කළ නගරයක ඇය රැජිනලෙස ඇමතීමට බල කර තිබීමයි. ඇයට ගෞරව දැක්වීම සඳහා සීසර් විසින් රත්රන් වලින් ආවරණය කර ඇති ක්ලියෝපැට්රාගේ ප්‍රතිමාවක් සිකුරු ජෙනෙට්‍රික්ස්ගේ දේවාලයේ තැන්පත් කර ඇත.  ජීවය ගෙනෙන දේවතාවිය, ලෙස ඔහුගේ පවුලේ අය විසින් ඇය ව ඉහළින් සලකනු ලැබීය.

ක්ලියෝපැට්රා මවක් මෙන්ම ඊජිප්තුවේ පාලකයා ද විය.

ඇගේ වැඩිමහල් පුත් සීසරියන් ඇය සමඟ ඩෙන්ඩෙරා දේවමාළිගාවේ වාසය කළ හ.. ඇගේ මරණයෙන් පසු, රෝම අධිරාජ්‍යයා වූ ඔගස්ටස්, සීසරියන්ට බලය ලබා දෙන බවට පොරොන්දු වී ඔහුව මරා දැමුවේය. ඔහු වයස අවුරුදු 16 ක් හෝ 17 ක් විය.

මාර්ක් ඇන්ටනි ක්ලියෝපැට්රාගේ අනෙක් දරුවන් වන ටොලමි ෆිලඩෙල්ෆස් සහ නිවුන් දරුවන් වන ක්ලියෝපැට්රා සෙලීන් සහ ඇලෙක්සැන්ඩර් හීලියෝස්ගේ පියා විය. මව මිය යන විට නිවුන් දරුවන් වයස අවුරුදු 10 සහ ටොලමි ට 6 ක්  විය. ඔවුන්ව රෝමයට ගෙන ගොස් මාක් ඇන්ටනිගේ වැන්දඹුව වන ඔක්ටේවියාගේ නිවසේ හොඳින් ප්‍රතිකාර ලැබීය.

වැඩිහිටි ක්ලියෝපැට්රා සෙලීන් සුළු රජෙකු වූ ජුබා සමඟ විවාහ වූ අතර ඔහු සමඟ මොරේටේනියාව පාලනය කිරීමට යවන ලදි. ඇය ටොලමි – ක්ලියෝපැට්රාගේ එකම මුනුබුරා බිහි කළාය. ඔහුගේ ඥාති සොහොයුරෙකු වන කැලිගුලාගේ නියෝගය අනුව ඔහු වැඩිහිටි වියේදී මිය ගියේය, එබැවින් ක්ලියෝපැට්රාගෙන් පැවත එන්නන් කිසිවෙකු ඊජිප්තුව උරුම කර ගැනීමට ජීවත් නොවීය.

අටවන මාසය අගෝස්තුලෙස අප හඳුන්වන විට, අපි සමරන්නේ ක්ලියෝපැට්රාගේ පරාජය හා මරණයයි

ඔගස්ටස් සිය පාලනය ආරම්භ කළේ ක්ලියෝපැට්රාගේ පරාජය මත ය. ඔහුගේ උපන් මාසය වන සැප්තැම්බර් තෝරා ගැනීම වෙනුවට ඔහුගේ ගෞරවයට අනුව මාසයක් තබා ගැනීමට ඔහුට අවස්ථාව ලැබුණු විට, ක්ලියෝපැට්රා මියගිය අටවන මාසය තෝරා ගත්තේ ඇයගේ පරාජය පිළිබඳ වාර්ෂිකව මතක් කිරීමක් නිර්මාණය කිරීමට ය.

සෙසු ජෙනරාල්වරු ඔවුන්ගේ සිරකරුවන් සමඟ කළාක් මෙන් ක්ලියෝපැට්රා රෝමය හරහා වහලෙකු ලෙස මෙහෙයවීමට ඔගස්ටස් කැමති වනු ඇත. නමුත් එය වළක්වා ගැනීම සඳහා ඇය සියදිවි නසා ගත්තාය.

ක්ලියෝපැට්රා ආදරය වෙනුවෙන් මිය ගියේ නැත. ලෝකයේ ගෞරවනීය ස්ථානයක් නොතිබූ නිසා සියදිවි නසාගත් මාක් ඇන්ටනි මෙන්, ක්ලියෝපැට්රා රෝමය හරහා පෙළපාළි, ලැජ්ජාව සහ අසරණ වීමේ ප්‍රචණ්ඩත්වයට ගොදුරු නොවී මිය යාමට තීරණය කළා ය. ඔගස්ටස්ට සිදු වූයේ ඒ වෙනුවට වීථි හරහා ගෙන යන ඇගේ රූපයක් පමනක් ඉතිරි වීම ය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here