Home Tech ඉන්දියාව පළමු වරට අභ්‍යවකාශ යුධ අභ්‍යාසය ආරම්භ කරයි.

ඉන්දියාව පළමු වරට අභ්‍යවකාශ යුධ අභ්‍යාසය ආරම්භ කරයි.

890
0

අභ්‍යවකාශ වත්කම් සුරක්ෂිත කිරීම සඳහා ඒකාබද්ධ මිලිටරි අභ්‍යවකාශ මූලධර්මයක් කෙටුම්පත් කිරීම සඳහා ජුලි 25 වන දින දින දෙකක පළමු වරට අභ්‍යවකාශ යුධ අභ්‍යාසයක් ආරම්භ කිරීමට ඉන්දීය හමුදාව සැලසුම් කරයි.

යුද්ධයේ අවසාන අවස්තා වල ලදායී උපායශීලී, මෙහෙයුම් සහ උපායමාර්ගික ක්‍රමවේදයක් ගවේෂණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් පවතී. චීනය අභ්‍යවකාශ වත්කම් විශාලනය කරන අතරතුර අපට ඇඟිලි තුඩු එකට තබා ගත නොහැක. අපට චීනය සමඟ සැසඳිය නොහැකි නමුත් අපගේ අභ්‍යවකාශ වත්කම් ආරක්ෂා කිරීමේ හැකියාවන් තිබිය යුතුය” යනුවෙන් ඉන්දියානු දිනපතා ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්ඩියා පුවත්පතට අදහස් දක්වමින් නිලධාරියෙකු කියා සිටියේ එවැනි සරඹයක් පැවැත්වීම පිටුපස ඇති කතාවයි.

ඉන්දියාව,  බැලස්ටික් මිසයිලයකින් චන්ද්‍රිකාවකට  වෙඩි තැබීමේ හැකියාව ඇති තෝරාගත් රටවල් සමූහයට එකතු වී මාස හතරකට පසුව මෙම සරඹය පැවැත්වේ. ඉන්දීය හමුදාවේ අණ මගින් බෙංගාල බොක්කෙහි අන්දමන් දූපතේ “IndSpaceEx” ලෙස නම් කරන ලද මෙම මිලිටරි අභයාසය දියත් කරනු ඇත.

මැයි මාසයේදී ඉන්දීය හමුදාව අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුම්, සයිබර් ආරක්ෂණ සහ විශේෂ බලකායන් කළමනාකරණය කිරීම සඳහා ත්‍රි-සේවා විධානයන් පිහිටුවීම ආරම්භ කළ අතර මෙම සියලු විධානයන් 2019 අග වන විට ක්‍රියාත්මක වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.

මේ වසරේ මාර්තු මාසයේදී චන්ද්‍රිකා නාශක මිසයිල අත්හදා බැලීමෙන් පසුව, එක්සත් ජනපදය, රුසියාව සහ චීනය යන රටවලට ගැලපෙන නව මට්ටමේ වැළැක්වීමේහැකියාවන් තමන් අත්කර ගෙන ඇති බව ඉන්දියාව අවධාරණය කළේය. එහි අභ්‍යවකාශ වැඩසටහනේ කොටසක් ලෙස නව වැළැක්වීමේ තාක්‍ෂණය සංවර්ධනය කිරීම අනාගත ඉලක්කයක් බවට පත් කරන ලද්දේ පසුගිය වසර 30 ක සාමකාමී සංවර්ධනයට වඩා වෙනස්ව ය.

අපි සෘජු බලශක්ති ආයුධ (ඩියු), ලේසර්, විද්‍යුත් චුම්භක ස්පන්දන (ඊඑම්පී) සහ සම-කක්ෂීය ආයුධ වැනි තාක්ෂණයන් කිහිපයක් පිළිබඳව කටයුතු කරමින් සිටිමුයැයි චන්ද්‍රිකා නාශක මිසයිල පරීක්ෂණයෙන් පසුව මාධ්‍ය හමුවකදී රාජ්‍ය අරමුදල් සපයන ආරක්ෂක පර්යේෂණ හා සංවර්ධන සංවිධානයේ (ඩීආර්ඩීඕ) සභාපති ආචාර්ය සතීෂ් රෙඩ්ඩි මහතා පැවසීය.

මීට පෙර අයි.ඩී.එස්.ඒ හි පර්යේෂකයකු වන ලක්ෂ්මන් කුමාර් බෙහෙරා ස්පුට්නික් වෙත පැවසුවේ අභ්‍යවකාශයේ ස්ථානීය දැනුවත්භාවය, බුද්ධි අංශ, සුපරීක්‍ෂණය සහ ඔත්තු බැලීම, යොමු කරන ලද බලශක්ති ආයුධ, ඉලෙක්ට්‍රොනික යුද්ධ, ගොඩනැගීම ඇතුළු විද්‍යාත්මක හා තාක්‍ෂණික කරුණු කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම සඳහා ඉන්දියාවට ඩී.ආර්.ඩී.ඕ යටතේ විශේෂිත ආරක්ෂක අභ්‍යවකාශ පර්යේෂණ ආයතනයක් අවශ්‍ය බවයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here