Home Hit ඉන්දියාවෙන් සඳ ගවේෂණයට අද කක්ෂගත වන චන්ද්‍රයාන් -2

ඉන්දියාවෙන් සඳ ගවේෂණයට අද කක්ෂගත වන චන්ද්‍රයාන් -2

613
0

ඇයි අපි සඳට යන්නේ?

අභ්‍යවකාශය සොයා ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකි හා ලේඛනගත කළ හැකි ආසන්නතම වස්තුව වන්නේ චන්ද්‍රයා ය. ගැඹුරු අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුම් සඳහා අවශ්‍ය තාක්‍ෂණයන් නිරූපණය කිරීම සඳහා එය හොඳ පරීක්‍ෂණ ඇඳකි. නව සොයාගැනීම් යුගයක් පෝෂණය කිරීමට, අභ්‍යවකාශය පිළිබඳ අපගේ අවබෝධය වැඩි කිරීමට, තාක්ෂණයේ දියුණුව උත්තේජනය කිරීමට, ගෝලීය සන්ධාන ප්‍රවර්ධනය කිරීමට සහ අනාගත පරපුරේ ගවේෂකයන්ට හා විද්‍යාඥයින්ට දිරිගැන්වීමට චන්ද්‍රයාන් 2 උත්සාහ කරයි.

මොකද්ද මේ චන්ද්‍රයාන් -2

චන්ද්‍රයාන් –2 යනු ඉන්දියාවේ චන්ද්‍රයා වෙත සැලසුම් කරන ලද දෙවන මෙහෙයුම වන අතර එය 2019 දී දියත් කිරීමට අපේක්ෂා කෙරේ. එය චන්ද්‍රයාන් –1 මෙහෙයුමේ පසු විපරම් මෙහෙයුමක් වන අතර එය 2009 දී සඳ මත ජලය / හයිඩ්‍රොක්සයිල් පවතින බව සනාථ කිරීමට සහාය විය. චන්ද්‍රයාන් –2 ඉන්දියාවේ ශ්‍රීහාරිකොට හි සතිෂ් ධවාන් අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ සිට භූ-සමමුහුර්ත චන්ද්‍රිකා දියත් කිරීමේ වාහන (ජීඑස්එල්වී) රොකට්ටුවකින් දියත් කරනු ඇත.

ඉන්දියානු අභ්‍යවකාශ පර්යේෂණ සංවිධානයට (ISRO) අනුව නව මෙහෙයුම කක්ෂයක්, ගොඩබෑමක් සහ රෝවරයකින් සමන්විත වේ. කක්ෂය කිලෝමීටර් 100 (සැතපුම් 62) ක උන්නතාංශයක සිට සිතියම් ගත කිරීම සිදුකරන අතර, ගොඩබෑමේ පෘෂ්ඨය මත මෘදු ගොඩබෑමක් සිදු කර රෝවරය යවනු ඇත.

චන්ද්‍රයාන් 2 විශේෂිත වන්නේ කුමක් ද?

  • සඳෙහි දකුණු ධ්‍රැවීය කලාපයට මෘදු ගොඩබෑමක් සිදු කිරීමේ පළමු අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුම
  • ගෘහස්ථ තාක්‍ෂණයෙන් චන්ද්‍ර පෘෂ්ඨයට මෘදු ගොඩබෑමක් කිරීමට උත්සාහ කරන පළමු ඉන්දියානු ගවේෂණය
  • ගෘහස්ථ තාක්‍ෂණයෙන් චන්ද්‍ර භූමිය ගවේෂණය කිරීමේ පළමු ඉන්දීය මෙහෙයුම
  • චන්ද්‍ර පෘෂ්ඨය මත මෘදු ගොඩබෑමක් කළ ලෝකයේ 4 වන රට

චන්ද්‍රයාන් 2 හි විද්‍යාත්මක අරමුණු මොනවාද?

පෘථිවියේ මුල් ඉතිහාසයට හොඳම සම්බන්ධතාවය සඳ සපයයි. එය අභ්‍යන්තර සෞරග්‍රහ මණ්ඩලයේ පරිසරය පිළිබඳ නොවරදින ඉතිහාසගත වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරයි. පරිණත ආකෘති කිහිපයක් තිබුණද, සඳෙහි ආරම්භයට තව දුරටත් පැහැදිලි කිරීම් අවශ්‍ය වේ. චන්ද්‍රයාගේ මූලාරම්භය හා පරිණාමය සොයා ගැනීම සඳහා චන්ද්‍ර පෘෂ්ඨ සංයුතියේ වෙනස්කම් අධ්‍යයනය කිරීම සඳහා චන්ද්‍ර පෘෂ්ඨය පුළුල් ලෙස සිතියම් ගත කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. චන්ද්‍රයාන් –1 විසින් සොයා ගන්නා ලද ජල අණු සඳහා සාක්ෂි, සඳ මත ජලයේ මූලාරම්භය ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා මතුපිටට පහළින් හා චන්ද්‍ර චන්ද්‍ර කලාපයේ ජල අණු ව්‍යාප්තියේ ප්‍රමාණය පිළිබඳ වැඩිදුර අධ්‍යයනයන් අවශ්‍ය වේ.

චන්ද්‍ර දකුණු ධ්‍රැවය විශේෂයෙන් සිත් ගන්නා සුළු වන්නේ මෙහි ඇති චන්ද්‍ර පෘෂ්ඨ වර්ගඵලය උතුරු ධ්‍රැවයට වඩා විශාල වීමයි. අවට ස්ථිර සෙවනැලි සහිත ප්‍රදේශවල ජලය තිබීමේ හැකියාවක් ඇත. මීට අමතරව, දකුණු ධ්‍රැව කලාපයේ ආවාට සීතල උගුල් වන අතර මුල් සෞරග්‍රහ මණ්ඩලයේ පොසිල වාර්තාවක් අඩංගු වේ.

 මේවා පිළිබදව ගවේෂණාත්මකව අද්‍යනය කිරීම චන්ද්‍රයන් -2 කක්ෂගත කිරීමේ මූලික අරමුණු වේ.

චන්ද්‍රයාන්-2 නිර්මාණය

මුලදී, චන්ද්‍රයාන් –2 සඳහා රුසියාව සමඟ හවුල් වීමට ISRO සැලසුම් කළේය. මෙම ආයතන දෙක 2007 දී කක්ෂය සහ ගොඩබෑම දියත් කිරීම සඳහා ගිවිසුමක් අත්සන් කරන ලදී. කෙසේ වෙතත් රුසියාව පසුව ගිවිසුමෙන් ඉවත් විය. කෙසේ වෙතත්, ද හින්දු පුවත්පතේ ප්‍රවෘත්ති වාර්තාවකට අනුව 2011 දෙසැම්බරයේ Roscosmos’ Phobos-Grunt මෙහෙයුම අඟහරු සඳ වන ෆෝබොස් වෙත ගෙනයාමෙන් අසාර්ථක වීමෙන් පසුව රුසියානු ගොඩබෑමේ ඉදිකිරීම් ප්‍රමාද වූ බව වාර්තාවේ දැක්වේ.

රුසියාව පසුව චන්ද්‍රයාන් –2 වෙතින් මුලුමනින්ම ඉවත් වූයේ මූල්‍යමය කරුණු උපුටා දක්වමිනි. සමහර වාර්තා සඳහන් කළේ නාසා සහ යුරෝපීය අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය සහභාගී වීමට කැමැත්තක් දැක්වූ නමුත් ISRO මෙම මෙහෙයුම තනිවම කරගෙන ගිය බවයි.

චන්ද්‍රයාන් –2 කක්ෂය සඳ වටා රවුම් කර එහි පෘෂ්ඨය පිළිබඳ තොරතුරු සපයන බව ISRO ප්‍රකාශ කරයි. ගෙවීම් මඟින් චන්ද්‍ර භූ ලක්ෂණ, ඛනිජ විද්‍යාව, මූලද්‍රව්‍ය බහුලත්වය, චන්ද්‍ර එක්ස්පෝෆියර් සහ හයිඩ්‍රොක්සයිල් සහ ජල අයිස් වල තත්තවය පිළිබඳ විද්‍යාත්මක තොරතුරු රැස්කරනු ඇතයනුවෙන් ISRO සිය වෙබ් අඩවියේ සඳහන් කරයි. මෙහෙයුම කිලෝග්‍රෑම් 20 (රාත්තල් 44), රෝද හයක රෝවරයක් මතුපිටට යවනු ඇත. රෝවරය අර්ධ ස්වයංක්‍රීයව චලනය වන අතර චන්ද්‍ර රෙගෝලිතයේ සංයුතිය පරීක්ෂා කරයි.

ධ්‍රැවය අසල ගොඩබෑම

චන්ද්‍රයාන් –2 හි ලෑන්ඩරය සහ රෝවරය දකුණු ධ්‍රැවයේ සිට කිලෝමීටර් 600 ක් (සැතපුම් 375 ක්) දුරින් පිහිටි ස්ථානයක් සඳහා ඉලක්ක කර ඇති අතර එය සමකයට මෙතෙක් පහළට පැමිණි ඕනෑම මෙහෙයුමක් වන බව විද්‍යා සඟරාවේ 2018 ජනවාරි ලිපියකට අනුව ය. අනාගතයේදී ග‍්‍රහකයක් හෝ අඟහරු ග්‍රහයා ස්පර්ශ කිරීම හෝ සිකුරු වෙත අභ්‍යවකාශ යානයක් යැවීම වැනි අත්දැකීම් වඩාත් අභියෝගාත්මක මෙහෙයුම් සඳහා යොදා ගැනීමට ISRO සැලසුම් කර ඇතැයි ISRO සභාපති කයිලසවාඩිවෝ සිවන් ලිපියේ සඳහන් කරයි.

ගොඩබෑමේ චන්ද්‍ර දිනක් හෝ පෘථිවි දින 14 ක් පමණ පවතිනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. චන්ද්‍ර රාත්‍රියක අඳුරට වැටීමෙන් පසු එය පුනර්ජීවනය වේ දැයි පැහැදිලි නැත. විද්‍යාවට අනුව, 1960 සහ 1970 දශකවල මිනිස් ඇපලෝ දූත මණ්ඩල විසින් රැස් කරන ලද තොරතුරු වලින් පසුව එහි සඳකඩපහණ මිනුම් මගින් වැඩි දත්ත ප්‍රමාණයක් ලබා දෙනු ඇත. මේ අතර, රෝවර් යානය විසින් ගවේෂණය කරන ලද භූමිය පාෂාණවල මහලු වයස නිසා විශාල විද්‍යාත්මක උනන්දුවක් දක්වයි. විද්‍යාඥයින් පවසන්නේ කලාපය අවුරුදු බිලියන 4 ක් පැරණි පුරාණ මැග්මා සාගරයකින් සමන්විත බවයි.

නාසා ආයතනය මෙම මෙහෙයුමට සෘජුව සහභාගී නොවන අතර, චන්ද්‍රයාන් –2 විසින් ගනු ලබන මිනුම් අනාගත චන්ද්‍ර මෙහෙයුම් සඳහා උපකාරී වේ. එයට හේතුව 2017 අග භාගයේදී ට්‍රම්ප් පරිපාලනය විසින් ඒජන්සිය වෙත පැවරී ඇත්තේ ඉදිරි වසරවලදී මිනිසුන්ව සඳ වෙත ගෙන ඒමයි.

චන්ද්‍රයන් -2  හී කාල රාමුව

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here