Home World රුසියාවේ ප්‍රථම පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාරය Akademik Lomonosov

රුසියාවේ ප්‍රථම පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාරය Akademik Lomonosov

661
0

පාරිසරික උපදේශකයින්ගේ විවේචන නොතකා, රුසියාවේ ප්‍රථම වරට පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාරය වැඩ ආරම්භ කිරීමට සූදානම්ය. එයට සුනාමි වලට ඔරොත්තු දිය හැකිද? “පාවෙන චර්නොබිල්හෝ අයිස් මත චර්නොබිල්” – රුසියාවේ ප්‍රථම පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාරය (එෆ්එන්පීපී) දැනටමත් බටහිර රටවල සිරස්තල සකස් කර ඇති අතර ජාත්‍යන්තර පාරිසරික සංවිධානවල පුළුල් විවේචන ජනිත කර තිබේ. මේ ආකාරයේ පළමු වැන්න වන ඇකඩමික් ලොමොනොසොව්නම් බලාගාරය රුසියාවේ පෙරදිග චුකොට්කා කලාපයට විදුලිය සපයනු ඇත, දුරස්ථ කලාපවල සම්පත් වලට් තට්ටු කිරීමට සහ ලොව පුරා වෙනත් රටවලට සේවය කළ හැකි වෙනත් ජංගම විදුලි බලාගාර සඳහා මග පාදනු ඇත.

විචාරකයින්ට අනුව, මෙම වර්ධනය තවත් න්‍යෂ්ටික ව්‍යසනයක තර්ජනය පමණක් නොව දේශගුණික විපර්යාස සඳහා තවදුරටත් දායක වන්නක් බව ය . කලාපයේ පිහිටා ඇති ගල් අඟුරු ආකරවලට ශක්තිය ලබා දීම මෙහි තවත් අභිලාශයකි. නමුත් එය සිතන තරම් අවදානම් ද?

“The Akademik Lomonosov” පාට කිරීමට පෙර

ආක්ටික්, උතුරු මුහුදු මාර්ගය සහ ඛනිජ පොහොසත් චුකොට්කා කලාපය සංවර්ධනය කිරීමේ රුසියාවේ අභිලාෂයේ කොටසක් වන ඇකඩමික් ලොමොනොසොව්ආරම්භ කරනු ලැබුවේ ශාන්ත පීටර්ස්බර්ග්හි බෝල්ටික් නැව් තටාකයේ (බෝල්ටිස්කි සැවෝඩ්) රොසෙනර්ගෝටෝම් (රොසැටෝම් අංශය) විසිනි. රුසියාවේ විශාලතම නැව් යාත්‍රා එහි දශකයකට වැඩි කාලයක් තිස්සේ ඉදිවෙමින් පවතී.

මේ වසරේ එය අවසානයේදී සියළුම පරීක්ෂණ සමත් වූ අතර ජූලි මස මුලදී 2029 වන තෙක් වසර 10 ක් එෆ්එන්පීපී ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා රාජ්‍ය බලපත්‍රයක් ඇති රොසෙනර්ගෝටෝම් වෙත භාර දෙන ලදී. බාර්ජ් සවිකර ඇති බලාගාරය පෙවෙක් වරායට ඇද දැමීමට සැලසුම් කර ඇත. සියළුම පරීක්ෂණ සහ ආධාරක යටිතල පහසුකම් සම්පුර්ණ වූ පසු අගෝස්තු මාසයේ චුකොට්කා සහ එහි පළමු කිලෝවොට් විදුලිය 2019 දෙසැම්බර් මාසයේදී නිෂ්පාදනය කිරීම ආරම්භ කිරීමට නියමිත ය.

ඇතුළත දර්ශන

KLT-40 න්‍යෂ්ටික ප්‍රතික්රියාකාරක දෙකක් සහිත මීටර් 144 (අඩි 472) ක් දිග වේදිකාව මෙගාවොට් 70 ක් (මෙගාවොට්) දක්වා විදුලිය නිපදවිය හැකි අතර තාප විදුලිය 50 Gcal / h දක්වා නිපදවිය හැකිය. (එය එක්සත් ජනපදයේ විශාල වාණිජ ප්‍රතික්‍රියාකාරකයක් සාමාන්‍යයෙන් නිපදවන ප්‍රමාණයෙන් සියයට හතකට සමාන වේ).

චුකොට්කා එතරම් ජනාකීර්ණ නොවේ (කලාපයේ 50,000 ක් පමණ සහ පෙවෙක්හි 5,000 ක් පමණ ජීවත් වෙති), නමුත් මෙම බලාගාරය පෙවෙක් වරායට සහ කලාපයේ වැඩ කරන ස්වාභාවික සම්පත් සමාගම්වලට ද බලය ලබා දෙනු ඇත. දැනට පවතින උත්පාදක ධාරිතාව වන චෞන්-බිලිබිනෝ බලශක්ති මධ්‍යස්ථානය (පෙවෙක්හි චෞන් ටීපීපී සහ බිලිබිනෝ නගරයේ බිලිබිනෝ එන්පීපී) වෙනුවට එෆ්එන්එන්පී ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට ද සැලසුම් කර ඇත.

“ඇකඩමික් ලොමොනොසොව්යනු ලෝකයේ ඇති එකම පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාරයයි . එය ලෝක ආර්තිකය හා ලෝක දේශපාලනයට කරනු ලබන බලපෑම කවරාකාරදැයි අපි බලා සිටිමු.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here