Home Environment High Tech City Tree වායුව පිරිසිදු කළ හැකි නව තාක්ෂණයක්; ගස් 275...

High Tech City Tree වායුව පිරිසිදු කළ හැකි නව තාක්ෂණයක්; ගස් 275 කින් කරන වායු පිරිසිදු කිරීමේ කාර්‍ය කරන නවතම ක්‍රමය-

602
0

ලෝකය දිනෙන් දින නව සොයාගැනීම් රාශියක් සිදුකරනු ලබන අතර මේ ද තවත් එවැනි අවස්තවකි. වැඩි වන ජනගහණයත් සමග නාගරික පරිසර ආශ්‍රිතව ඇති වන තදබල ප්‍රශ්නයක් වන්නේ වායු දුෂණයයි. වායු දූෂණය අවම කර ගැනීමට නම් ගස් වැඩිපුර සිටුවීමට සිදුවන අතර නමුත් ජනගණය වැඩි වීමත් සමග ඒ සදහ ප්‍රමාණවත් ඉඩකඩ සොයාගැනීමේ ගැටලුවක් පැන නැගේ. මේ සදහා විසදුමක් ලෙස යොදා ගන්නා නවතා තාක්ෂණ ක්‍රමවේදය වන්නේ මෙමෙ සිටි ට්‍රී ව්‍යාපෘතියයි.

City Tree යනු වාතය පිරිසිදු කරන නව තාක්‍ෂණයකි, එය ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට අවශ්‍ය වන්නේ සැබෑ ගස් 275 කට අවශ්‍ය වන ඉඩ ප්‍රමාණයෙන් 1% ක් පමණි.  නගර පුළුල් වෙමින් පවතින නමුත් ඒවායින් බහුතරයක් වායු දූෂණය සඳහා සෞඛ්‍ය සීමාවන් ඉක්මවා ගොස් ඇත. ප්‍රමාණයෙන් කුඩා නමුත් වාතය පිරිසිදු කිරීමට උපකාරී වන නවෝත්පාදනයන් මෙහි දී වැදගත් වන්නේ එබැවිනි.

එක් ජර්මානු සමාගමක් කුතුහලය දනවන විසඳුමක් යෝජනා කරයි: නගර විද්‍යාවක් ලෙස හැඳින්වෙන මෙය නිර්මාණය කිරීම සඳහා යොදා ගන්නේ ජීව විද්‍යාවේ බලය සහ ස්වයංක්‍රීය ඉන්ටර්නෙට් ඔෆ් තින්ග්ස් (අයිඕටී) තාක්‍ෂණය ඒකාබද්ධ කරන නාගරික ගෘහ භාණ්ඩ කැබැල්ලකි.

සිටිට්‍රී යනු ගසකට නොව ඇත්ත වශයෙන්ම ගස්ක් නොව පිරී ඇති පාසි වලින් සැකසූ දෙයකි. එහි නාගරික වටපිටාව සමඟ සම්මිශ්‍රණය වන ඒකකයක සිරස් අතට තබා ඇත. වර්ග මීටර් 3.5 (වර්ග අඩි 37.6) ක භූමි ප්‍රදේශයක, City Tree විසින් සිහින් දූවිලි, නයිට්‍රජන් ඔක්සයිඩ් සහ කාබන් ඩයොක්සයිඩ් (වසරකට මෙට්‍රික් ටොන් 240 ක් දක්වා) වාතය පෙරීම සඳහා ගස් 275 කට සමාන කාර්යයක් ඉටු කරයි.

අංශු අවශෝෂණය කර ගැනීම සඳහා පාසි සහ ශාක සංයෝගයක් ලෙස මෙය හැදින්විය හැකි ය. බිල්ට් වතුර දැමීම සහ ඉන්ටර්නෙට් ඔෆ් තින්ග්ස් (අයිඕටී) අධීක්ෂණය මගින් ස්වයං තිරසාර එළිමහන් අංගයක් නිර්මාණය වන අතර එය බංකුවක් ලෙස භාවිතා කළ හැකිය. ගසබල ගැන්වීම සඳහා සූර්ය පැනල භාවිතා කරන අතර පාසි නැවුම්ව තබා ගැනීම සඳහා වැසි ජලය එකතු කර පසට පොම්ප කරනු ලැබේ.

පාසි තෝරාගනු ලැබුවේ එහි ජීව විද්‍යාත්මක ගුණාංග නිසා යැයි ග්‍රීන් සිටි සොලියුෂන්ස් හි සම නිර්මාතෘ ෂෙන්ග්ලියැං වු පවසයි. “පාසි සංස්කෘතීන් වෙනත් ඕනෑම ශාකයකට වඩා විශාල පත්‍ර මතුපිට ප්‍රමාණයක් ඇත. එයින් අදහස් කරන්නේ අපට තවත් දූෂක ද්‍රව්‍ය අල්ලා ගත හැකි බවයි. ”

යුරෝපීය නගර වන බර්ලින්, පැරිස්, ඇම්ස්ටර්ඩෑම් සහ ඔස්ලෝ යන නගර සියල්ලටම City Trees ක්‍රියාත්මක වන අතර, ක්‍රවුන් වතුයාය සහ නොර්ටුම්බ්‍රියන් වෝටර් යන දෙකම එක්සත් රාජධානියේ මෙම තාක්ෂණය අත්හදා බැලීමේ ක්‍රම වේ.

මීටර් 50 (අඩි 164) ක අරයක් තුළ වාතයෙහි ගුණාත්මකභාවය වැඩි දියුණු කිරීමට සිටිට්‍රී උදව් කරනවා පමණක් නොව, එය ඇනලොග් දැන්වීම් පුවරුවක් ලෙසද ක්‍රියා කළ හැකිය, QR කේතයක්, iBeacon  හෝ එන්එෆ්සී (ක්ෂේත්‍රයට ආසන්න සන්නිවේදනයන්) හරහා අකුරු, රූප හෝ ඩිජිටල් දත්ත ප්‍රදර්ශනය කරයි. .

ස්ථාපනය එහි සූර්ය පැනල හරහා ක්‍රියාත්මක වන අතර වැසි ජලය එක්රැස් කර ස්වයංක්‍රීයව නැවත බෙදා හරිනු ලබන්නේ ඉදිකරන ලද වාරිමාර්ග පද්ධතියක් මගිනි. City Tree හි ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳ දත්ත එක්රැස් කිරීමට හැකි වන පරිදි සංවේදක එකතු කළ හැකිය.

නගර සඳහා ඩොලර් 25000 බැගින් සිටිට්‍රීස් හි ආයෝජනය කළ හැකි අතර සමාගම විසින් මෙම ඒකක 20 ක් පමණ ඔස්ලෝ, පැරිස්, බ්‍රසල්ස් සහ හොංකොං හි ස්ථාපනය කර ඇති අතර ඉන්දියාව සහ ඉතාලිය දක්වා ව්‍යාප්ත කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

ප්‍රායෝගික මට්ටමින් එය සැබෑ සජීවී ගසක් තරම් ප්‍රසන්න නොවිය හැකි වුවත්, එය අඩු ඉඩක් ගන්නා නව්‍ය අදහසක් වන අතර සොබාදහමේ බලය සහ සූර්ය බලශක්තිය නව තාක්ෂණයන්හි අන්තර් සම්බන්ධතාවය සමඟ වාතය පිරිසිදු කිරීම සඳහා ඒකාබද්ධ කරයි.

ජනගහණය වැඩි වීමත් සමග ගස් සිටුවීමට ඇති ඉඩකඩ සීමාවීම හරහා ඇති වන වායු දුෂණයට මෙය කදිම විසදුමක් වනු නොඅනුමානය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here