Home World ඉතිහාසයේ සිටි ශ්‍රේෂඨතම රාක්ෂයන් ගේ අහිංසක ළමාකාලය

ඉතිහාසයේ සිටි ශ්‍රේෂඨතම රාක්ෂයන් ගේ අහිංසක ළමාකාලය

1043
0


ඔබ දන්නවාද ඉතාම පහත් මිනිසුන් පවා කලක් අලංකාර දරුවන් විය. අපගේ දෙමව්පියන් හා පරිසරය වැනි සාධක අපගේ පෞරුෂත්වය හා චරිතය හැඩගස්වයි. සමහර ළමයින් උසස් පුරවැසියන් බවට පරිවර්තනය වන අතර අනෙක් අය මිනීමැරුමක් හෝ වඩාත් දරුණු ජන සංහාරයකයන් බවට හැරේ. අප ජීවත් වන පරිසර සාදක මෙන් ම පවුලේ පසුබිම ළමයින් ගේ ජීවිත හොදහෝ නරක අතට හැරීමට වක්‍රව බලපානු ලබයි. අඳුරු පැත්තට හැරීමට පෙර ඉතිහාසයේ සිටි වඩාත්ම නපුරු මිනිසුන් ගේ ළමාකාලය කෙසේ විණිදැයි සොයා බලමු.

  1. සදාම් හුසේන්

මෙම පිරිමි ළමයා උපත ලැබුවේ නිහතමානී එඩේරුන්ගේ පවුලකය. අවාසනාවට ඔහු කිසි විටෙකත් තම පියා දැන සිටියේ නැත. ඔහුගේ මව නැවත විවාහ වූ විට, මෙම අනාගත නායකයා තම මාමා ළගට පදිංචියට ගිය අතර ඔහුගේ මාමා මිල කළ නොහැකි නායකත්ව ගුණාංග ඇති කළ මිනිසෙකි. හාස්‍යයට කරුණක් නම්, ඔහුගේ නම ඔහුගේ මව් බසින් “මුහුණ දෙන තැනැත්තා” යන්නට උචිත ලෙස පරිවර්තනය වී තිබීමයි. මොහු කවුද?

1968 ජූලි මාසයේදී සදාම් හුසේන් ඉරාක රජය තුළ බාත් නොවන පක්ෂ සාමාජිකයන් ඉවත් කිරීම සැලසුම් කර ක්‍රියාත්මක කළේය. ඔහුගේ විසිහතර අවුරුදු පාලන කාලය තුළ හුසේන් මිලියනයකට වඩා වැඩි පිරිසක් ඝාතනය කර ඇතැයි ගණන් බලා තිබේ.

2003 දී එක්සත් ජනපදය සහ එහි සහචරයින් විසින් ආක්‍රමණය කිරීමෙන් පසුව, සදාම් අල්ලා ගනු ලැබූ අතර ඉරාක අධිකරණයක් විසින් මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ සම්බන්ධයෙන් වරදකරු කරනු ලැබීය. මෙම අපරාධ සම්බන්ධයෙන් හුසේන් පසුව ඝාතනය කරන ලදී.

  • කිම් ජොන්- ඉල්

නිල වාර්තාවලට අනුව, මෙම කුඩා ටයික් උපත ලැබුවේ ඔහුගේ රට ජපානය අත්පත් කරගෙන සිටියදී හමුදා කඳවුරක ය. ඔහුගේ රට නිදහස ලැබීමෙන් පසු ඔහු සිය පවුල සමඟ ආපසු සිය රට බලා ගියේය. ඔහු දේශපාලනය කෙරෙහි දැක්වූ උනන්දුව නිසා කන්ඩායම් විරෝධී ක්‍රියා අනුගමනය කිරීමටත් ඔහුගේ

මතවාද කෙරෙහි උනන්දුවක් දැක්වීමට පන්තියේ මිතුරන් දිරිමත් කිරීමටත් ඔහුට හැකි විය. මේ කවුද?

1994 වන විට කිම් ජොන්-ඉල් උතුරු කොරියාවේ පාලනය භාරගත් අතර ඔහුගේ රජය තුළ බලය තහවුරු කර ගැනීමට පටන් ගත්තේය. හියුමන් රයිට්ස් වොච්ට අනුව, කිම්ගේ පාලනය යටතේ උතුරු කොරියාව ලෝකයේ වඩාත්ම පීඩාකාරී ආණ්ඩු වලින් එකක් ලෙස සැලකේ. ඔහු විරුද්ධවාදීන්ට එරෙහිව නිර්දය ලෙස ප්‍රසිද්ධියක් උසුලන අතර ඇස්තමේන්තු වලට අනුව ඔහු කම්කරු කඳවුරුවල 200,000 ක් පමණ සිරගත කළේය.

  • චාල්ස් මෑන්සන්

මෙම දුප්පත් කුඩා දරුවා 16 හැවිරිදි මවකට උපත ලබා ඇති අතර බොහෝ විට ඔහුගේ ජීව විද්‍යාත්මක පියා නොදැන සිටියේය. ඔහුගේ මව බොහෝ විට මත්පැන් පානය කිරීම සඳහා ඔහුව අතහැර දැමූ අතර ඔහු සංගීතය ජීවත් වීම සදහා යොදා ගැනීමට තීරණය කළේය. සංගීත ක්‍ෂේත්‍රයට අවතීර්ණ වීමට ඔහුට අවස්ථාව ලැබුණේ බීච් බෝයිස් හි ඩෙනිස් විල්සන් සමඟ අහම්බෙන් සම්බන්ධ වීමෙනි.

අපරාධ හා මිනීමැරුම් ජීවිතයකට වැටුණු චාල්ස් මෑන්සන් සංගීත දිවිය දිගු කලක් පැවතුනේ නැත. 1968 සිට 1969 දක්වා මෑන්සන්ගේ අනුගාමිකයන් ද ජනාධිපති ජෙරල්ඩ් ෆෝඩ් ඝාතනය කිරීමට තැත් කිරීම ඇතුළුව කැලිෆෝනියාව පුරා භීෂණය පැතිරූ හ.  කැලිෆෝනියාවේ මරණ දණ්ඩණය සම්බන්ද නීති වෙනස් වන තෙක් ම ඔහුට මරණ දඩුවම නියම වූ අතර  2017 දී ඔහු මිය යන තෙක් ම ඔහු බන්දනාගාර ගත ව සිටියේ ය.

  • ජෝෂප් ස්ටාලින්

කුඩා කාලයේදී ඔහු සහ ඔහුගේ මව පවුලේ මිතුරෙකු සමඟ ජීවත් වීමට පිටත්ව යන තෙක් ඔහු හිංසාකාරී පියෙකු සමඟ ජීවත් විය. ඔහු තම පවුලේ අය අතරින් පළමු වරට පාසැල් ගිය පුද්ගලයා බවට පත්විය. ඔහු සෙමනේරියකට සහභාගී වීම සඳහා ශිෂ්‍යත්ව ලබාගෙන කවි ලිවීමට පටන් ගත්තේය. ඔහුගේ කවි පහක් ප්‍රාදේශීය පුවත්පතේ පළ විය.

ඔහු වයසින් වැඩෙත්ම, ජෝසප් ස්ටාලින්ට පාසල කෙරෙහි තිබූ උනන්දුව අඩු වීම නිසා ඔහුගේ ශ්‍රේණි පහත වැටුණි. 1905 දී රුසියාවේ විප්ලවය පැවති සමයේ ඔහු දේශපාලනයේ කැපී පෙනෙන අතර බොල්ෂෙවික් සමුළුවකට නියෝජිතයෙකු ලෙස තේරී පත් විය. ව්ලැඩිමීර් ලෙනින්ගේ මරණයෙන් පසු ඔහු සෝවියට් සංගමයේ පාලනය භාරගත් අතර මිලියන 20 ත් 25 ත් අතර ජනතාවක් මරණයට පත් විය.

  • මාඕ සේතුං

දුප්පත් ගොවියෙකුට උපත ලැබූ ඔහු ධනවත්, නමුත් හිංසාකාරී ගොවියෙකු බවට පත්විය. ඔහු තම දින වැඩි කාලයක් ගත කළේ රාත්‍රියේ පොත්පත් අහිමි වීමට පෙරය. ජෝර්ජ් වොෂිංටන් සහ නැපෝලියන් බොනපාට් වැනි සම්මුති විරහිත නායකයින් ඔහු පුදුමයට පත් විය. ඔහු දේශපාලනය කෙරෙහි උනන්දුවක් දැක්වූ නිසා ඔහුගේ රටේ රාජාණ්ඩුව බිඳ වැටෙමින් තිබුණි. ශක්තිමත් නායකයන් සදාචාරයට පමණක් සීමා නොවන බව ඔහු විශ්වාස කළේය.

මාඕ සේතුං පුදුම සහගත ලෙස අන්තයන් මාධ්‍යයන් විසින් යුක්තිසහගත කරයියන වාක්‍ය ඛණ්ඩය අනුගමනය කළේය. චීන සිවිල් යුද්ධයෙන් පසුව, මාඕ මහජන චීන සමූහාණ්ඩුව පිහිටුවා විවිධ ඉඩම් ප්‍රතිසංස්කරණ මගින් පාලනය තහවුරු කළේය. මාඕ සිය මහා පිම්මසහ සංස්කෘතික විප්ලවයඅතරතුර පෙර නොවූ විරූ ලෙස මිලියන 49 ත් 78 ත් අතර ජනතාවක් ඝාතනය  කළේය.

  • ජෙෆ්රි ඩැමර්

1960 ගණන්වල බොහෝ දරුවන් මෙන් මෙම පිරිමි ළමයා උපත ලැබුවේ වැඩ කරන පංතියේ පවුලක ය. ඔහුගේ මව ටෙලි ටයිප් යන්ත්‍ර උපදේශකවරියක වූ අතර ඔහුගේ පියා රසායන විද්‍යාව පිළිබඳ උපාධියක් හදාරමින් විශ්ව විද්‍යාලයට ගියේය. කුඩා කාලයේ දී ඔහු ජවසම්පන්න හා සන්තෝෂවත් පුද්ගලයෙකු ලෙස ප්‍රසිද්ධ විය. ඒ ඔහුගේ දෙමව්පියන් තව දුරටත් වර්ධනය වන තුරු ය.

ජෙෆ්රි ඩැමර් කුඩා කාලයේදීම සතුන් හා කෘමීන් කෙරෙහි උනන්දුවක් දැක්වීය. එම උනන්දුව නිසා සත්ව මළකඳන් කෙරෙහි දැඩි ඇල්මක් ඇති විය. මෙය තවදුරටත් අස්ථි බිඳීමේ ශබ්දය කෙරෙහි බිය උපදවන ආකර්ෂණයක් දක්වා වර්ධනය විය. ඔහු සිය පළමු මිනීමැරුම සිදු කළේ වයස අවුරුදු 18 දී ය.

  • ටෙඩ් බන්ඩි

ඔහුගේ ආච්චි සහ සීයා විසින් ඇති දැඩි කරන ලද මෙම අනාගත ඝාතකයා තම සීයා ගේ ගෞරවයට පාත්‍ර වූ අතර ඔහුගේ ආච්චි විසින් අපයෝජනයට ලක් කරන ලදී. මොහු කුඩා කල කුස්සියේ තිබූ පිහි රැගෙන මේ කුඩා දරුවා ඔහු ගේ නැන්දාගේ ඇඳට ඉහළින් සිටගෙන සිටි ආකරය ඔහු ගේ නැන්දා භීතියෙන් මතක් කරනු ලබයි. . ඔහුගේ මුහුණේ බිහිසුණු හා ප්‍රතිවිරුද්ධ සිනහවක් තිබූ බව ද ඇය පවසයි.

එම තුන් හැවිරිදි පිරිමි ළමයා ටෙඩ් බන්ඩි ය. ඔහු ඇමරිකානු ඉතිහාසයේ වඩාත්ම කුප්‍රකට දාම ඝාතකයකු බවට පත්විය. 1970 ගණන්වලදී ප්‍රාන්ත හතක් පුරා  ඝාතන 30 කට අධික සංඛ්‍යාවක් කළ බව බන්ඩි පාපොච්චාරණය කළේය. ඔහු හොඳ පෙනුමක් ඇති, ප්‍රතාපවත් මිනිසෙකු ලෙස ප්‍රසිද්ධියට පත්විය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here